1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İsveç'te "Sahte Subay" Skandalı: 20 Yıl Görev Yapmış
İsveç'te "Sahte Subay" Skandalı: 20 Yıl Görev Yapmış

İsveç'te "Sahte Subay" Skandalı: 20 Yıl Görev Yapmış

İsveç ordusunda 20 yıl çalışan bir subayın diplomasının sahte olduğu ortaya çıktı. Sahte subayın, NATO dahil birçok misyonda görev aldığı kaydedildi.

15 Ocak 2020 Çarşamba 20:45A+A-

İsveç'in Dagens Nyheter gazetesi, İsveç ordusunda "albay" rütbesine kadar yükselen sahte diplomalı subayın birçok uluslararası görevde bulunduğunu yazdı.

Sahte subayın 2013'te Belçika'daki NATO karargahında görev aldığı, 2019'da da Birleşmiş Milletler (BM) adına Mali'deki İsveç askerlerinin komutanlığını yaptığı ifade edildi.

Kosova ve Afganistan da dahil olmak üzere birçok ülkedeki uluslararası askeri görevde İsveç adına komutanlık yapan sahte subayın, 4 yıl da İsveç Askeri İstihbarat ve Güvenlik Servisinde çalıştığı bilgisi paylaşıldı.

Savunma Bakanı Peter Hultqvist olayı doğrularken, İsveç Genelkurmay Başkanlığı da sahte subay hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

İddia: Sahte diplomalı olduğu anlaşıldı ancak görev almaya devam etti

İsveçli akademisyen ve gazeteci Ann-Sofie Dahl, sahte subayın NATO'da görev yapmasını skandal olarak yorumladı.

Söz konusu kişinin 2018'de Sahil Güvenlik Birliğinde görev almaya başlamasıyla, askeri diplomasının sahte olduğunun anlaşıldığını vurgulayan Dahl, "Sahil Güvenlik sahte subayı işten çıkardı. Buna rağmen Genelkurmay görev vermeye devam etti." dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum