1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'in Attığı Füze Kürecik’ten İzlendi mi?
İsrailin Attığı Füze Kürecik’ten İzlendi mi?

İsrail'in Attığı Füze Kürecik’ten İzlendi mi?

AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, İsrail'e ait savaş uçağından atılan füzenin Kürecik'teki radar tarafından izlendiği iddiasının asılsız olduğunu bildirdi.

13 Şubat 2012 Pazartesi 21:30A+A-

AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, İsrail'e ait savaş uçağından atılan füzenin Kürecik'teki radar tarafından izlendiği iddiasının asılsız olduğunu bildirdi.

Alaboyun, yaptığı yazılı açıklamada, ''Debka'' isimli bir internet sitesinde, Malatya'nın Akçadağ ilçesi Kürecik bölgesinde kurulması kararlaştırılan NATO Füze Savunma Sistemini'ne ilişkin asılsız haberler yayımlandığını belirtti.

Ali Rıza Alaboyun, söz konusu sitede yer alan, İsrail'e ait F-15 savaş uçağından atılan füzenin, ateşlendiği andan yere düştüğü ana kadar, hem Kürecik'teki hem de İsrail'deki radarlar tarafından ortak olarak izlendiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Kürecik'teki radarın kurulmasına 4 ay önce karar verildiğine, 2013 yılında aktif hale geçmesinin planlandığına dikkati çeken Alaboyun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''İsrail'deki benzer radar ise 2010 yılında kurulmuştur. Muhtemelen bu radarın testi ile ilgili bir habere Kürecik ortak edilerek, Türk-İsrail ilişkilerine yönelik kamuoyunu yanıltıcı bir haber üretilmiştir.

Faaliyete geçmemiş bir radarın bir füzeyi takip etmesi mümkün değildir. Kürecik'teki radar, NATO'nun doğu sınırlarını izlemekle görevli olacaktır. Haberde adı geçen bölge Akdeniz olup, Kürecik'in görev alanında değildir.

Aynı sitede İsrail'in, Akdeniz'de faaliyet gösteren 'Active Endeavour' operasyonuna bir gemi ile katılmak istediği, Türkiye'nin itirazına rağmen NATO'nun, bu gemiyi adı geçen operasyona kabul edeceğine ilişkin haberler yayımlanmaktadır.

İsrail'in bu talebi, 2010 yılında yapılmış ve değerlendirilme sürecinde Mavi Marmara olaylarının gerçekleşmesi ile Türkiye'nin engellemesi üzerine gündemden düşmüş bir konudur. Böyle bir konu ya da talep söz konusu değildir. Ayrıca, NATO'da kararlar, 28 üye ülkenin oy birliği ile alınmaktadır. Üyelerden birinin muhalefetine rağmen çoğunluk ile karar alınamamaktadır.

Asılsız haberlerin yayımlandığı 'Debka' isimli sitenin orijininin ne olduğu bilinmemekle birlikte, son zamanlarda yaşanan Türkiye ile İsrail arasındaki sorunlara NATO'nun da dahil edilmeye çalışıldığı ve Türk dış politikasının özellikle Ortadoğu ülkelerinde gözden düşürme amaçlı, yanlış bilgilendirmeye yönelik haberler olarak yansıtıldığı düşünülmektedir.''

 

Söz Konu Haber:

NATO’nun İran ve Kuzey Kore’nin uzun menzilli füzelerine karşı geliştirilen ve 2018 yılında devreye girmesi planlanan füze kalkanı projesi ilk ciddi testini önceki gün yaptı. ABD ve Türkiye arasındaki uzun müzakereler sonucunda, Türkiye’nin “İsrail ile veri paylaşılmaması” şartı ile Malatya’nın Kürecik bölgesine konuşlandırılmasını kabul ettiği füze kalkanının gelişmiş AN/TPY-2 X-Band radarı bu yılın başında faaliyete geçirilmesinin ardından ilk kez ABD ile İsrail’in ortak tatbikatında denendi.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesinin iddiasına göre, İran’a yönelik bir askeri operasyonun giderek daha çok dillendirildiği son günlerde Washington ile Tel Aviv, böyle bir operasyon sonrasında İran’ın yapacağı misillemeye karşı alınacak önlemlerin provasını yaptı. ABD ve İsrail, İran’ın nükleer tesislerinin İsrail Hava Kuvvetleri’ne bağlı jetler tarafından vurulmasının ardından İran’ın buna misilleme olarak bölgedeki Amerikan ve İsrail hedeflerine uzun menzilli füzelerle saldırı düzenlemesini bekliyor. İşte bu tür bir saldırı durumunda İran’dan atılan füzelerin havada imha edilebilmesi için bölgedeki radarların etkinliği hayati öneme sahip. Bunu test etmek için cuma günü gerçekleştirilen tatbikat Akdeniz üzerine yapıldı.

Ankara’ya teklif

Vatan'ın haberine göre, bir İsrail F-15 savaş uçağı Akdeniz üzerinde uluslararası sularda seyrederken, doğu-batı yönünde bir Rafael Blue Sparrow 2 füzesini fırlattı. Bu şekilde İran’dan İsrail’e fırlatılan bir füzenin simülasyonu sağlanmış oldu. Bu fırlatmanın hemen ardından hem İsrail’deki EL/M-2080 Super Green Pine radarından, hem de Malatya Kürecik’teki Nato radarından fırlatılan füze anında tespit edildi ve denize düşmesine kadar saniye saniye izlendi. Bu süre içerisinde İsrail’deki radar ile Malatya’daki radar arasında veri paylaşımı ve tam koordinasyon sağlandı. Böylece olası bir İran saldırısında havadaki füzenin hızı ve koordinatlarının anında belirlenebilmesi için İsrail ve Türkiye’deki radarın uyumlu bir şekilde çalışabileceği görülmüş oldu.

Türkiye’nin İsrail ile veri paylaşılmamasına yönelik çekincesi nedeniyle Obama yönetimi, tatbikat öncesinde Ankara’dan izin istedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Washington ziyaretine denk gelen tatbikat için Ankara’ya, “Siz bu çekinceyi kaldırın biz de Türkiye’nin Suriye planına tam destek verelim” önerisi getirildi. Ankara teklifi kabul etti. İsrail radarı ile Türk radarı arasında veri paylaşımı da böylece sağlanmış oldu.

Ocak’tan beri faaliyette

ABD’nin füze kalkanı projesi kapsamında Malatya’nın Kürecik kentine kurduğu füze kalkanı radarı Ocak ayında faaliyete başladı. CNN televizyonuna Türk Dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre radar üssüne Amerikan ve Türk askerleri birlikte görev yapıyor. Daha önce tesiste 100’den fazla askerin çalışacağı, bunlardan 60’ının güvenlik görevlisi olacağı belirtilmişti. Kürecik’e kurulan üsse ABD firması Raytheon tarafından üretilen AN/TPY-2 X-band radarı yerleştirildi. X-Band dünyanın en gelişmiş radar sistemi olarak kabul ediliyor.

Ortalama menzili 2 bin kilometre olmasına rağmen mobil haldeyken bu menzil 5 bin kilometreye kadar çıkabiliyor. Amerika’ da yapılan testlerde uzmanlar 4 bin 700 kilometre uzaklıktaki bir beyzbol topunu havaya atıldıktan sonra takip edebildi. Amerikan Savunma Bakanlığı bu sistemlerden birini Kuzey Kore’nin füzelerine karşı Alaska’ya yerleştirdi, bir diğer ise Pasifik’te hareket halinde bulunuyor. Ayrıca İsrail’e de bu radar sisteminden yerleştirilmiş durumda. Füze rampalarının önce Romanya’ya, ardından da Polonya’ya kurulmasıyla, füze kalkanı projesi 2018’e kadar bütün Avrupa’yı kapsayacak şekilde faaliyete geçecek.

HABERE YORUM KAT