1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail'den Taş Atarak Direnen Filistinliler İçin Vur Emri!
İsrail'den Taş Atarak Direnen Filistinliler İçin Vur Emri!

İsrail'den Taş Atarak Direnen Filistinliler İçin Vur Emri!

İsrail Başsavcısı Yehuda Weinstein "Keskin nişancıların taş atan Filistinlilere karşı gerçek mermi kullanması”nı içeren kararı onayladı.

17 Eylül 2015 Perşembe 11:50A+A-

İsrail'in Kanal 10 televizyonunda yayınlanan habere göre, Başsavcı Weistein, İsrail polis ve askerlerine, taş, molotof kokteyli atan Filistinlilere yönelik vur emrini onayladı. Karar uyarınca, İsrail polisi ve askeri "taş atanlar”a Ruger 22 tüfeğiyle karşılık verecek.

Başsavcının kararı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dün yaptığı, "Taş ve molotof kokteyli atanlara karşı savaş ilan ediyoruz." açıklamasının ardından gelirken, İsrail basınında yer alan haberlere göre, Netanyahu, dünkü buluşmasında Başsavcı Weinstein'dan keskin nişancıların "taş atanları hedef alması için" onay istemişti.

Bu kararla, İsrail polisinin, taş ve molotof attığı gerekçesiyle Filistinlilere karşı gerçek mermi kullanması "siyasî ve hukukî" olarak onaylanmış oldu.

Vur Emri Uygulanmaya Başlandı

Öte yandan İsrail Polis Sözcüsü Luba Samiri tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kudüs'ün İsseviye mahallesinde "polise molotof kokteyli atan bir Filistinli”nin vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Molotof atan Filistinli, polis tarafından bacağından vuruldu. Yaralanan kişi yanındaki arkadaşlarının yardımıyla kaçmayı başardı." ifadelerine yer verildi.

İsrail Polis sözcülerinden Micky Rosenfeld de sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İsrail polis ve askerlerinin Filistin mahallelerinde güvenlik önlemlerini arttırdığını duyurdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT