1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İsrail Polisi: Netanyahu’nun Rüşvet Aldığına Dair Yeterli Delil Var
İsrail Polisi: Netanyahu’nun Rüşvet Aldığına Dair Yeterli Delil Var

İsrail Polisi: Netanyahu’nun Rüşvet Aldığına Dair Yeterli Delil Var

İsrail polisi, Başbakan Netanyahu’nun “rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığına” ilişkin şüpheye dair yeterli delil bulunduğunu belirterek, savcıya iddianame hazırlamasını tavsiye etti.

14 Şubat 2018 Çarşamba 10:06A+A-

İsrail polisi, Başbakan Binyamin Netanyahu hakkında yürüttüğü iki farklı yolsuzluk soruşturmasını tamamladığını açıkladı.

AA’da yer alan habere göre, polisten yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun “rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığına” ilişkin şüpheyle yürütülen ve “1000 numaralı konu” olarak bilinen soruşturma kapsamında, Başbakan Netanyahu aleyhine yeterli delile ulaşıldığı bildirildi.

Söz konusu soruşturmanın iş adamı Arnon Milchan ve Avustralyalı bir diğer iş adamı James Packer ile bağlantılı olduğu belirtildi.

Tamamlanan bir diğer yolsuzluk soruşturması olan ve “2000 numaralı konu” olarak bilinen meselede de Netanyahu’nun “rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığına” ilişkin şüpheye dair yeterli delile ulaşıldığı kaydedildi.

Bu ikinci konunun Netanyahu ile İsrail’in en büyük gazetelerinden Yedioth Ahronoth’un sahibi ve yayıncısı Arnon Moses hakkında olduğu ifade edildi.

Polis açıklamasında bu konuda da rüşvet verildiği şüphesine dair yeterli delil bulunduğu dile getirildi.

Netanyahu İddiaları Reddetti

Başbakan Netanyahu ise polisin açıklamasının ardından yaptığı konuşmada hakkındaki iddiaların “asılsız” olduğunu ve sonunda hiçbir şey çıkmayacağını savunarak, “Ben bugüne kadar ne yaptıysam İsrail’in çıkarı için yaptım. Bugünden sonra da bunu yapacağım. İsrail’e liderlik etmeye devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

Hakkındaki soruşturmayı yürüten emniyet birimlerinin “tarafsızlığını” sorgulayan Netanyahu, “Eğer ki sizi araştıran kişiler onları sıkıştırdığınızı söylüyorsa, nasıl tarafsız bir soruşturma yürütebilirler?” ifadelerini kullandı.

Görevde bulunduğu süre içinde “birçok suçlama ve saldırıya” maruz kaldığını dile getiren Netanyahu, kendisini görevden uzaklaştırma çabalarının tümünün başarısız olduğunu bunun da başarısız olacağını söyledi.

Netanyahu hakkında devam eden soruşturmalar, “iş adamlarından pahalı hediyeler aldığı, Yedioth Ahronoth sahibi ve yayıncısı Arnon Moses ile kendi lehine yayın yapması için pazarlık yaptığı ve Almanya’dan alınan denizaltılarda adının yolsuzluğa karıştığına” ilişkin iddiaları içeriyor.

Netanyahu’nun, yolsuzluk yaptığının kesinleşmesi durumunda görevinden istifa etmek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT