1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Irkçı Söylem ve Eylemleri Şiddetle Kınıyoruz"
"Irkçı Söylem ve Eylemleri Şiddetle Kınıyoruz"

"Irkçı Söylem ve Eylemleri Şiddetle Kınıyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Avrupa'daki ırkçı eylemlere ilişkin, "Özellikle okullara yönelik bu tür ırkçı söylemleri ve eylemleri şiddetle kınıyoruz" dedi.

05 Ocak 2015 Pazartesi 16:46A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova ile öğle yemeğinde bir araya geldi.

Bakan Avcı, basına kapalı gerçekleşen yemeğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Bokova ile bir araya gelme nedeninin" sorulduğu Avcı, konuğun, Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla Türkiye'de bulunduğunu belirtti. 

"Vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum"

Nabi Avcı, "Almanya'da okul duvarlarına Türklere hakaret içeren ırkçı ifadeler yazıldı. Avrupa'da da Müslümanlara karşı ırkçılık artıyor. Bununla ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna, "Özellikle okullara yönelik bu tür ırkçı söylemleri ve eylemleri şiddetle kınıyoruz. Öncelikle bunu vurgulamakta yarar var. Biz, bu tehlikeye uzun bir zamandan beri Türkiye olarak dikkat çekiyorduk" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, "Medeniyetler İttifakı' projesinin eşbaşkanı olduğunu hatırlatan Avcı, bu projenin amaçlarından bir tanesinin de Avrupa'da ve bütün dünyada, ırkçılık ve nefret söylemlerinin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak olduğunu kaydetti.

Avcı, Avrupa'da pek çok siyasetçinin Türkiye'nin çağrılarına "sağır" kaldığını belirterek, şunları ifade etti:

"Bugün, bunun sonuçlarını acı bir biçimde görüyoruz. Sadece Almanya'da değil, Avrupa'nın başka ülkelerinde de sadece okullara değil, camilere, ibadethanelere yönelik ırkçı, yabancı düşmanı söylemlerin yaygınlaştığını da görüyoruz. Bu, Avrupa açısından da Avrupa'nın kendi esenliği bakımından da fevkalade tehlikeli bir gidişe işaret ediyor. Onun için Avrupalı siyasetçiler başta olmak üzere Avrupa aydın kamuoyunun da bu konuya vakit geçirmeden gereken tepkiyi göstermesinde ve tedbirleri almasında büyük fayda görüyorum. Aksi takdirde bu karşılıklı bir nefret söylemine ve eylemine dönüşürse Avrupa açısından da çok sıkıntılı olur. 

Ben, Avrupa'daki, özellikle Almanya'daki vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyorum. Biz çok kültürlülüğü, dinliliği uzun yıllar yaşamış bir millet olarak, bu konularda gerekli duyarlılığı gösteririz, göstermişizdir. Alman makamlarının da bu tehlikeli işaretleri biran önce ciddiye almalarında fayda görüyorum."

HABERE YORUM KAT