1. HABERLER

  2. HABER

  3. İran'ın Süleyman Şah Tepkisi CHP İle Oldu
İran'ın Süleyman Şah Tepkisi CHP İle Oldu

İran'ın Süleyman Şah Tepkisi CHP İle Oldu

'Şah Fırat' operasyonunu "Suriye topraklarının ihlali" şeklinde duyuran İran resmi haber ajansı IRNA, Türkiye'ye olan tepkisini, CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin'in operasyonu eleştiren sözlerini ön plana çıkararak gösterdi

22 Şubat 2015 Pazar 23:26A+A-

'Şah Fırat' operasyonunu "Suriye topraklarının ihlali" şeklinde duyuran İran resmi haber ajansı IRNA, Türkiye'ye olan tepkisini, CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin'in operasyonu eleştiren sözlerini ön plana çıkararak gösterdi. Tekin; "Şah değil mat operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz" demişti.

Şah Fırat Operasyonu, İran basınında geniş yer bulurken, resmi basın organları operasyonu, "Türk ordusunun Suriye topraklarını ihlali olarak" şeklinde duyurdu.

İran resmi haber ajansı IRNA, "Türk ordusu Suriye topraklarını ihlal etti" başlığıyla duyurduğu haberinde, "Türk ordusu, Suriye topraklarındaki Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatılması gibi asılsız bir sebeple, Suriye topraklarını ihlal etti" ifadesini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu sabah operasyon hakkında yaptığı açıklamalara yer verilen haberde, "Türkiye, türbenin bulunduğu toprakların uluslararası anlaşmalar esasınca kendisine ait olduğunu iddia ediyor" denildi.

İRNA ayrıca CHP Genel Sekreter Gürsel Tekin'in operasyona ilişkin yaptığı açıklamalara yer verdi. Haberde Tekin'in "'Şah değil mat operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir'' sözlerine yer verildi. İRNA, "CHP'yi okurlarına, Suriye krizinin başladığı tarihten bu yana Türkiye hükümetinin Suriye'ye yönelik düşmanca tutumlarını eleştiren parti" olarak tanıttı.

İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV de operasyonu "Türkiye Suriye topraklarına askeri müdahalede bulundu" başlığıyla duyururken haberinde, "Türk ordusu Süleyman Şah Türbesini koruma bahanesi ile Suriye topraklarını ihlal etti" ifadesini kullandı.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum