1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'taki Gösterilerde Ölü Sayısı Artıyor
Irak'taki Gösterilerde Ölü Sayısı Artıyor

Irak'taki Gösterilerde Ölü Sayısı Artıyor

Irak'ta hükümet karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu 2 protestocu hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı. Böylece, ülkedeki gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 300'ü geçti.

24 Kasım 2019 Pazar 16:13A+A-

Irak'ın Zikar vilayetinin merkezinde bulunan Nasıriye kentindeki "Zeytun Köprüsü"nde, göstericiler güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Güvenlik güçleri, eylemcileri dağıtmak için gerçek mermi ve gaz bombasıyla müdahale etti. Olayda göstericilerden 2'si öldü, 35'i yaralandı.

Irak'taki kanlı gösteriler

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında, İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, güvenlik güçlerine şiddet kullanılması talimatı verdiğini belirttikleri Başbakan Adil Abdulmehdi ile yolsuzlukla suçladıkları hükümetin istifasını istiyor.

AA

HABERE YORUM KAT