1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IKBY Başbakan Yardımcısı Talabani: Peşmerge yeniden Kerkük'te konuşlandırılacak
IKBY Başbakan Yardımcısı Talabani: Peşmerge yeniden Kerkük'te konuşlandırılacak

IKBY Başbakan Yardımcısı Talabani: Peşmerge yeniden Kerkük'te konuşlandırılacak

IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Peşmerge güçlerinin Kerkük'te yeniden konuşlandırılması konusunda Erbil ile Bağdat'ın uygun yöntem üzerinde çalıştığını iddia etti.

15 Eylül 2020 Salı 00:28A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümetinin sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre Kubat Talabani, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ile Erbil'deki konutunda yaptığı görüşmede, IKBY ile Irak merkezi hükümeti arasında farklı konular üzerinde devam eden müzakereleri ele aldı.

Açıklamada, IKBY adına Irak merkezi hükümeti ile müzakereleri yürüten Kürt heyetin başkanı konumundaki Talabani'nin, Tueller ile görüşmede katedilen aşamayla Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin durumunu konuştuğu kaydedildi.

Talabani'nin, Peşmerge güçlerinin özellikle K1 Askeri Üssü olmak üzere Kerkük'te yeniden konuşlandırılması konusunda IKBY'nin tutumuna vurgu yaptığı, bu konuyu Bağdat'taki yetkililerle görüşmelerde de gündeme getirdiklerini belirttiği aktarıldı.

Talabani'nin ayrıca, şu aşamada Bağdat ve Erbil'in Peşmerge'nin yeniden konuşlanmasını sağlayacak uygun yöntem ve mekanizmanın altyapısı üzerinde çalıştığını öne sürdüğü ifade edildi.

Irak merkezi hükümeti tarafından ise Peşmerge'nin Kerkük'e yeniden konuşlanması konusunda herhangi bir açıklama gelmedi.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT