1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Hizbullah’ın Kanalı el-Manar Yayından Kaldırıldı
Hizbullah’ın Kanalı el-Manar Yayından Kaldırıldı

Hizbullah’ın Kanalı el-Manar Yayından Kaldırıldı

Nilesat, Hizbullah’ın kanalı el-Manar televizyonunu yayından kaldırdı.

06 Nisan 2016 Çarşamba 14:11A+A-

Merkezi Mısır’da bulunan ve Ortadoğu’nun en yaygın uydu sağlayıcılarından birisi olan Nilesat, Lübnan Hizbullah örgütünün televizyon kanalı olarak bilinen el-Manar televizyonunun “mezhepsel gerilimi kışkırttığı” gerekçesiyle yayınını durdurdu.

Lübnan’ın resmi haber ajansı NNA’nın haberine göre, Nilesat, Lübnan İletişim Bakanlığı’na kanal ile sözleşmesinin bittiği çarşamba sabahı saat 10.00 itibariyle yayının durdurulacağını bildirdi.

Haberde Mısırlı uydu sağlayıcı şirketin, bakanlığa, “el-Manar kanalı mezhepsel kışkırtma ve fitneyi teşvik edecek programlar yayınlayarak anlaşmayı ihlal etti” yazısını gönderdiği bilgisine yer verildi.

Suudi Arabistan merkezli Arabsat, aralık ayında el-Manar ve benzer şekilde Hizbullah yanlısı yayın politikası güden el-Meyadin televizyonlarını kapatmıştı.

Nilesat’ın, el-Manar’ın yayınını durdurması, Suudi Arabistan’ın oluşturduğu koalisyonun Hizbullah örgütüne yönelik hamlelerinin sonuncusunu oluşturuyor. Mısır'daki askeri darbeden bu yana Sisi yönetimi, Suudi Arabistan'dan siyasi, diplomatik ve finansal destek alıyor.

Suudi Arabistan’ın Lübnan güvenlik birimlerine yapacağı 4 milyar dolarlık askeri yardım kararından 19 Şubat 2016’da vazgeçmesi, Hizbullah'ın Lübnan siyasetindeki rolü nedeniyle iki ülke arasında bozulan ilişkileri gün yüzüne çıkardı. Krizin başlamasından bugüne kadar geçen 1,5 aylık zaman diliminde, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmesi, KİK ülkeleri içinde Hizbullah ile ilişkisi tespit edilenlerin sınır dışı edilmesi gibi gelişmelerle her geçen gün gerilim daha da tırmanıyor.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum