1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Haiti'deki Siyasi Kriz
Haiti'deki Siyasi Kriz

Haiti'deki Siyasi Kriz

Milletvekilleri geçici cumhurbaşkanının görev süresinin uzatılması için yapılan oylamaya katılmadı.

22 Haziran 2016 Çarşamba 11:56A+A-

Mecliste dün yapılması planlanan oylama, senatörlerle milletvekillerinin katılmaması nedeniyle yapılamadı.

Muhalefet koalisyonu, geçici Cumhurbaşkanı Jocelerme Privert'in görevde kalmasının yasa dışı olduğu ileri sürerken, Privert'in destekçileri de görev süresi için uzatma kararı alınana kadar koltuğunda kalmasını savunuyor.

Haiti'de cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 25 Ekim 2015'te yapılmış, resmi sonuçların açıklanmasının ardından başkent Port-au-Prince'de çıkan çatışmalarda bir kişi hayatını kaybetmişti. Seçimin 27 Aralık 2015'te yapılması planlanan ikinci turu, gösteriler nedeniyle 24 Ocak'a ertelenmişti ancak seçimin protestolar nedeniyle ikinci kez ertelenmesi sonucu Cumhurbaşkanı Michel Martelly, bir halefi olmadan 7 Şubat’ta görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Haiti Senatosu, Martelly’in yerine Jocelerme Privert'i, ülkeyi 120 günlüğüne yönetecek yeni cumhurbaşkanı olarak belirlemişti. Privert'ın 120 günlük görev süresi 15 Haziran'da dolmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun 16 Haziran'da yaptığı açıklamada, Haiti'deki siyasi krizin, ülkeyi istikrarsızlaştırabileceğini ve uluslararası desteğin azalmasına yol açabileceğini bildirmişti. 

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT