1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Güvenlikli Odanın Yedek Anahtarı Yaptırılmış"
"Güvenlikli Odanın Yedek Anahtarı Yaptırılmış"

"Güvenlikli Odanın Yedek Anahtarı Yaptırılmış"

YSK Başkanı Güven, İsviçre'de oy pusulalarının saklandığı Bern Büyükelçiliği'ndeki güvenlikli odanın yedek anahtarının yaptırıldığının tespit edildiğini belirterek, yurtdışı temsilciliklerin uyarıldığını bildirdi.

13 Mayıs 2015 Çarşamba 16:15A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bazı basın yayın organlarında yer alan "Kozmik Odada Anahtar Şoku" başlıklı haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Sadi Güven, haberlerde "yurt dışında kullanılan oyların saklandığı odanın 3 farklı kişide olan anahtarının, kimsenin haberi olmadan yedeklerinin yaptırıldığı ortaya çıktı" denildiğini aktardı.

Yurt dışı temsilciliklerindeki seçimlerde görev yapacak, oy pusulalarını saklama ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna ulaştırmakla görevli komisyonun, o yerin misyon şefi veya kıdemlisi, temsilcilikte görevli bir kamu görevlisi ve son milletvekili genel seçiminde Türkiye genelinde en çok oy alan üç siyasi partinin bildirdiği isimlerden oluştuğunu hatırlatan Güven, komisyonda AK Parti, CHP ve MHP'li üyelerin görev yaptığını bildirdi. 

Söz konusu komisyonun 24 saat çalışma esasına göre görev yaptığını belirten Sadi Güven, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oy pusulalarının saklanması ve ülkemize intikalinde hiçbir güvenlik sorunu ile karşılaşılmamıştır. Oyların kullanılıp, temsilciliklerimizde saklanıp ülkemize intikalinin tüm aşamalarında siyasi parti temsilcilerimiz görev yapmış, parti temsilcileri evrakları 4x4 bayrak yarışındaki gibi elden ele birbirine devretmiştir. 

Bern'de Yüksek Seçim Kurulunca izin verilmemesine rağmen güvenlikli odanın yedek anahtarının yapıldığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine diğer temsilciliklerimizde de aynı uygulamanın olma ihtimali göz önüne alınıp, Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile 'güvenlikli odaların kilitlerinin hiçbir şekilde yedek anahtarının olmaması gerektiği, bu odaların şayet yedek anahtarı var ise asıl ve yedek anahtarlar dahil tüm kilit sisteminin değiştirilerek, Sandık Saklama ve Ulaştırma Komisyonu tarafından tutanak altına alınması' konusunda yurt dışı temsilcilikler uyarılmıştır. Bern Büyükelçiliğimizdeki yedek anahtarın ise 'kimsenin haberi olmadan' yaptırıldığı iddiası ise doğru değildir."

HABERE YORUM KAT