1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazzeli Otistik Kardeşler Yardım Bekliyor!
Gazzeli Otistik Kardeşler Yardım Bekliyor!

Gazzeli Otistik Kardeşler Yardım Bekliyor!

Gazzeli baba Yasir el-Yazuri (41) maddî imkânsızlık nedeniyle otizm hastası 3 çocuğuna gerekli tedavi imkânı sağlayamadığını ifade ederek, Gazze’de faaliyet gösteren Türkiye merkezli kurumlardan yardım talep etti.

13 Şubat 2018 Salı 13:28A+A-

Filistin yönetimine bağlı binlerce memurdan biri olan 41 yaşındaki Gazzeli baba Yasir el-Yazuri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otizm hastası Fadi (9), Mahmud (8) ve Yusuf (6) isimli çocuklarının konuşma yetilerini kaybetmesi nedeniyle işinin daha da zorlaştığını söyledi.

“Sessiz, kendilerine ait hayali bir dünyaları var. Defaatle çağırmamıza rağmen cevap vermiyorlar. Konuşamadıkları için de ihtiyaçlarını anlatamıyorlar.” diyen el-Yazuri, Filistin yönetiminin Gazze’deki memurların maaşlarında yüzde 30’dan fazla kesintiye gitmesi nedeniyle Nisan 2017’den bu yana çocuklarının tedavisine devam edemediğini ifade etti.

Yoksulluk, 3 Otistik Kardeşin Geleceğini Tehdit Ediyor

Üç kardeşin konuşma ve başkalarıyla iletişim kurma yetilerini geliştirecek özel terapi merkezlerine gidememesi geleceklerini tehdit ediyor.

Aylık 480 dolar maaş alan baba el-Yazuri, bunun 171 dolarını evin kirasına ayırıyor. Baba el-Yazuri, çocuklarının eğitimleri ve topluma entegre edilmeleri için aylık maaşına tekabül eden bir meblağa ihtiyaç duyuyor.

Aldığı maaşla ailesinin geçimini zar zor sağlayan ve Filistin yönetiminin, Gazze’deki onlarca memur gibi kendisini de erken emekliye ayırmasından endişe eden el-Yazuri, “Gazze’de faaliyet gösteren Türkiye merkezli kurumlardan 3 çocuğumun tedavi masraflarını üstlenmesini ve onları karanlık bir gelecekten kurtarmasını istiyorum.” dedi.

gazzeli_otistik_kardesler_2.jpg

Kardeşlerin Zihinsel Yaşı Yavaş Gelişiyor

Fadi, Mahmud ve Yusuf kardeşler babalarının kendilerini dışarıya çıkardığı bir saatlik zaman dilimi dışında zamanlarını evde geçiriyor.

Kardeşlerden en büyüğü olan Fadi fiziksel yaşı 9 olmasına rağmen otistik tedavi merkezlerinde yapılan değerlendirmelere göre 3-4 yaşındaki çocuğun zihinsel gelişimine sahip.

Fadi’nin 2 yaşında spastisite (adalelerin aşırı derecede kasılması) geçirdiğini belirten el-Yazuri, bundan bir yıl sonra oğlunun çevresinde olup bitenle ilgilenmediğini ve konuşamadığını fark ettiklerini, fiziksel gelişimi normal olsa da bilişsel ve motor becerilerinin aynı şekilde gelişmediğini kaydetti.

Doktorların Fadi’ye otizm teşhisi koymasının ardından konuşma ve iletişim becerilerinin gelişmesi için onu tedavi merkezine kaydettirdiğini anlatan el-Yazuri, bundan kısa bir süre sonra Mahmud ve Yusuf’un da aynı hastalığa yakalandığını fark ettiklerini söyledi.

gazzeli_otistik_cocuk.jpg

Maddî İmkânsızlıklar Bel Büküyor

Gazze’de otistik çocuklarını tedavi ettirmek isteyen ancak gerekli maddî imkâna sahip olmayan sadece el-Yazuri ailesi değil. “el-İrade” Otistik Hastalıklar Merkezi’nin verilerine göre, yaklaşık 200 çocuk tedavi amacıyla merkeze kayıt yaptırabilmek için aylık 170 dolarlık ücretin ödenmesini bekliyor.

Merkezin müdürü İslam Berekat, Gazze’de yoksulluk oranının artması nedeniyle ailelerin çocuklarını bu merkeze kayıt ettiremediğini belirtti.

el-Yazuri ailesinin durumunu “trajik bir tablo” olarak değerlendiren Berekat, 3 kardeşin eğitim ve rehabilitasyon programına katılmaları için merkeze kayıt olmalarının gerektiğini, ancak maddî imkânsızlıklar nedeniyle bunu yapamadıklarını ifade etti.

el-Yazuri ailesinin durumuna benzer onlarca vaka ile karşılaştıklarını vurgulayan Berakat, merkez olarak çocukların eğitim ve rehabilitasyon programına katılmaları için gerekli harcamaları karşılayabilecek kapasiteleri olmadığına işaret etti.

Berekat, işgalci İsrail’in 11 yıldan bu yana Gazze’ye uyguladığı ablukanın, yoksul ailelerin özellikle de nörolojik rahatsızlıklardan muzdarip olanların durumunu kötüleştirdiğini sözlerine ekledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT