1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Gazze’de Hayatın Çeşitli Alanlarında Tam Bir Çökme Söz Konusu”
“Gazze’de Hayatın Çeşitli Alanlarında Tam Bir Çökme Söz Konusu”

“Gazze’de Hayatın Çeşitli Alanlarında Tam Bir Çökme Söz Konusu”

Filistin İş Adamları Derneği Başkanı Ali el-Hayık, Gazze’de alım gücünün yüzde 60’tan fazla azaldığını belirtti.

11 Mart 2018 Pazar 10:56A+A-

Filistin İş Adamları Derneği Başkanı Ali el-Hayık, yaptığı yazılı açıklamada, “Ekonomik göstergeler, Gazze sakinlerinin, zor yaşam koşullarına önümüzdeki aylarda tahammül edemeyeceği yönünde. Gazze’de hayatın çeşitli alanlarında tam bir çökme söz konusu.” ifadesini kullandı.

AA’da yer alan habere göre, Gazze’deki yoksulluğun yüzde 80’e, işsizliğin yüzde 50’ye yükseldiğini vurgulayan el-Hayık, alım gücünün de yüzde 60’tan fazla azaldığını kaydetti.

Ekonomik durumun kötü olmasının, Gazzelileri temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için “yasa dışı” yöntemlere sevk edebileceğine işaret eden el-Hayık, iş fırsatlarının bulunmadığını, kamu ve özel sektörün daha fazla işçi istihdam edemediğini, iş adamlarının yeni kalkınma projelerine yatırım yapamadığını belirtti.

İsrail ablukası nedeniyle yeni krizler çıktığına dikkat çeken el-Hayık, uluslararası topluma Gazze’ye ekonomik kalkınma yardımı sunmak için “acilen harekete geçme” çağrısında bulundu.

Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi, 2006’dan bu yana işgalci İsrail’in kara, hava ve deniz ablukası altında bulunuyor.

HABERE YORUM KAT