1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Esed'in Suriye'nin Geleceğinde Yer Alması Kabul Edilemez"
"Esed'in Suriye'nin Geleceğinde Yer Alması Kabul Edilemez"

"Esed'in Suriye'nin Geleceğinde Yer Alması Kabul Edilemez"

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu MYK Sözcüsü Muslat, BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın Esed'in yanına muhaliflerden üç yardımcı tayin edilmesi yönünde öneri sunduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

16 Nisan 2016 Cumartesi 12:37A+A-

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Sözcüsü Salim el-Muslat, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın MYK'ya Beşşar Esed'in yanına “muhaliflerden üç yardımcı” tayin edilmesi yönünde bir öneri sunmadığını belirtti.

Muslat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM Özel Temsilcisi Mistura'nın MYK'ya Esed'in yanına “muhaliflerden üç yardımcı” tayin edilmesi yönünde öneri sunduğu yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Dün muhaliflerin, Mistura ile yaptığı görüşmede böyle bir öneri gündeme gelmedi. Medyada yer alanlar doğru değil. Belki de bu uydurma haberi medyaya yayan, Suriye halkının ve temsilcilerinin portresini karalamaya çalışıyor.” dedi.

Muhaliflerin, görüşmeler sırasında “geçiş yönetimi” ya da “Esed'in bulunduğu bir yönetim” konusunu açmadığını ve açmayacağını vurgulayan Muslat, “Esed'in Suriye'nin geleceğiyle alakalı hiçbir dönemde bulunması kabûl edilemez. Ayrıca halka yönelik suç işleyen rejimin önde gelen yöneticileri de kabûl edilemez.” diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT