1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. El Sıkmamak Vatandaşlığa Engelmiş!
El Sıkmamak Vatandaşlığa Engelmiş!

El Sıkmamak Vatandaşlığa Engelmiş!

14 ve 15 yaşlarındaki iki Suriyeli kardeş, kadın öğretmenlerinin ellerini sıkmayı dini gerekçelerle reddedince, ailelerinin İsviçre’ye yaptıkları vatandaşlık başvurusu askıya alındı.

19 Nisan 2016 Salı 22:43A+A-

2001’de İsviçre’ye siyasi mülteci olarak giden Suriyeli ailenin vatandaşlık başvurusu, 14 ve 15 yaşlarındaki erkek çocuklarının kadın öğretmenlerin ellerini sıkmaması nedeniyle askıya alındı.

İki çocuk, ülkenin kuzeyindeki Therwil’de, öğretmenlerin öğrencileriyle el sıkışma geleneğine ayak uyduramayacaklarını söyledi. Dini olarak yakın aile üyeleri dışındaki kadınlarla fiziksel temasta bulunamayacaklarını gerekçe gösterdiler.

İki öğrenci, erkek öğretmenlerle de el sıkışmayacak şekilde bu etkinlikten muaf tutuldu. Okul görevlileri, cinsiyet ayrımcılığına neden olmamak için çocukların erkek öğretmenlerle el sıkışmasını da engellediklerini ifade etti.

Olay, ülkede tartışmaya yol açtı. Adalet Bakanı Simonetta Sommaruga’nın da aralarında olduğu isimler, el sıkışmanın İsviçre kültürünün parçası olduğunu ifade etti.

'Entegre olabileceklerini düşünmüyorum'

Vatandaşlık başvurularından sorumlu komisyonun başkanı Georges Thüring, “El sıkışmaya karşı gelenlerin entegrasyonundan bahsedebileceğimizi düşünmüyorum. Şahsen başvurularını reddederdim. Ancak komisyonun başkanı olarak, başvurunun diğerleri gibi düzgün bir şekilde ele alınabileceğine sizi temin ederim” dedi.

Salı günü Therwil’in bağlı olduğu Basel kantonundaki yetkililer, ailenin vatandaşlık işlemlerinin askıya alındığını açıkladı.

8 milyon kişinin yaşadığı İsviçre’de yaklaşık 350 bin kişi Müslüman. Daha önce Müslüman ailelerinin kızlarının yüzme kurslarından muaf tutulmasını istemeleri, tartışmalara yol açmıştı. Okullarda başörtüsünün yasaklanması ise mahkemede reddedildi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT