1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. “Dünyanın Yüzde 1’i Küresel Servetin Yüzde 82’sine Sahip”
“Dünyanın Yüzde 1’i Küresel Servetin Yüzde 82’sine Sahip”

“Dünyanın Yüzde 1’i Küresel Servetin Yüzde 82’sine Sahip”

Yeni yayımladığı raporda Oxfam, dünyanın yüzde 1’lik kesiminin küresel servetin yüzde 82’lik bölümüne sahip olduğunu duyurdu.

23 Ocak 2018 Salı 12:46A+A-

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, küresel gelir adaletsizliğinin 2017’de arttığını ifade ederek küresel servetin yüzde 82’lik bölümünün en zengin yüzde 1’lik kesimin cebine gittiğini söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, kuruluş tarafından yayımlanan raporda, dünyanın fakir yüzde 50’lik kesimindeyse herhangi bir servet artışı gözlenmediği belirtildi.

Oxfam, çıkan sonuçların küresel ekonomik sistemin başarısızlığına işaret ettiğini dile getirdi.

Kurum, vergiden kaçınma, şirketlerin siyaset üzerinde artan etkisi, işçi haklarının uğradığı erozyon ve kemer sıkma politikalarını gelir adaletsizliğindeki uçurumun derinleşmesinde başlıca nedenler olarak saydı.

Oxfam, 2017 yılının başında açıkladığı raporda dünya nüfusunun yarısının servetinin 8 kişinin elinde olduğunu açıklamıştı.

Kurum, bu yıl bu sayının 42 olduğunu ifade etti, geçen yılın sayısını ise 8’den 61’e revize etti. Revizyona gerekçe olarak elde edilen güncel verilerle yapılan yeni hesaplamalar gösterildi.

Oxfam Direktörü Mark Goldring, “Tabloya neresinden bakarsanız bakın kabul edilemez bir durum.” dedi.

Kurum, ekonomik işleyişlerin gözden geçirilmesi ve şirketlerin hissedarların kârını maksimize etmek üzere çalışmasının sosyal etkilerinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

Dünyada toplam dolar milyarderi sayısının 2 bin 43 olduğunu ifade eden Oxfam, her 10 milyarderden 9’unun da erkek olduğunu vurguladı.

Oxfam’ın önerileri arasında, dünyanın en zengin yüzde 10’luk kesiminin toplam servetinin en fakir yüzde 40’lık kesimin gelirini aşmaması için hükümetlerin aktif olarak çaba göstermesi var.

Ancak serbest piyasa ekonomisini savunan düşünce kuruluşu Ekonomik İlişkiler Enstitüsü Direktörü Mark Littlewood, “Oxfam, yoksul kesimlerin sorunlarına çözüm bulmaktansa zengin şahısları bir takıntı hâline getirmiş durumda.” diyor:

“Daha yüksek vergiler ve servetin yeniden dağıtımı fakir kesimler için bir fayda sağlamayacaktır. Zengin şahıslar aynı zamanda en çok vergiyi ödeyen kişiler. Gelirlerinin azaltılması kimseye bir fayda sağlamaz.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum