1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Dünyada 415 Milyondan Fazla Çocuk Çatışma Bölgesinde Yaşıyor
Dünyada 415 Milyondan Fazla Çocuk Çatışma Bölgesinde Yaşıyor

Dünyada 415 Milyondan Fazla Çocuk Çatışma Bölgesinde Yaşıyor

İngiltere merkezli Çocukları Kurtarın Vakfı’nın (Save the Children) 2020 yılında yayımladığı rapora göre, dünya üzerinde 415 milyondan fazla çocuk çatışma bölgesinde yaşıyor.

01 Haziran 2020 Pazartesi 13:39A+A-

Yahya Fırat / Haksöz-Haber

Çocukları Kurtarın Vakfı’nın raporuna göre, çatışma bölgelerinde yaşayan çocuklar, dünya nüfusunun yüzde 18’ini oluşturuyor. Bu veri, dünyadaki 6 çocuktan birinin çatışma ortamında büyümesi anlamına geliyor. 

c4-001.jpg

Başta Suriye, Irak, Filistin, Yemen ve Afganistan olmak üzere çatışmanın yoğun olduğu yerlerde çocuk sayıları azalırken, bu çatışmalardan etkilenen çocuk sayısı ise her gün artıyor. Bu çocukların 149 milyonu çatışmaların daha şiddetli ve ölümcül olduğu bölgelerde yaşam mücadelesi veriyor. Bu yılki çatışmalarda 1000’den fazla çocuk hayatını kaybetti.

c2-003.jpg

Çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerden biri olan Afrika’da yaklaşık 170 milyon çocuk savaş bölgelerinde yaşıyor. Bu da Afrika’da yaşayan 4 çocuktan birinin çatışma alanlarında yaşadığını ifade ediyor. 

Çocukların en çok savaştan etkilendiği yer ise Orta Doğu. Çatışma ortamında olan çocukların yüzde 32’si burada yaşıyor. 

c5.jpg

Afganistan’da 18 yaşın altında olan 20 milyon çocuk çatışmadan etkileniyor. Suriye’de ise 8 yaşın altında 4 milyon çocuk savaş ortamında yaşıyor. Bu, Suriye’deki 2 çocuktan birinin savaşla tanışması demek!

Birleşmiş Milletlerin (BM) verilerine göre, 2010’dan bu yana çatışmalardan etkilenen çocuk sayısı yüzde 170 arttı.

HABERE YORUM KAT