1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Duma Katliamının Ortakları!
Duma Katliamının Ortakları!

Duma Katliamının Ortakları!

Esed rejiminden Ağustos 2013’te kimyasal gazlarla yaptığı katliamın hesabı sorulmuş olsaydı, dün Duma’da yaşanan katliam gerçekleşmezdi.

17 Ağustos 2015 Pazartesi 16:20A+A-

Rıdvan Kaya / Haksöz Haber

Esed rejiminden Ağustos 2013’te kimyasal gazlarla yaptığı katliamın hesabı sorulmuş olsaydı, dün Duma’da yaşanan katliam gerçekleşmezdi.

16 Ağustos Esed rejiminin işlediği insanlık suçlarına eklenen yeni bir tarih oldu. Şam’ın muhaliflerin kontrolündeki dış mahallerinden Duma’da pazar yerini hedef alan vakum bombalı çifte saldırı neticesinde 100’den fazla Suriyeli can verirken, yüzlerce kişi de yaralandı. Saldırının gerçekleştirilme şekli rejimin barbarlığını bir kez daha gözler önüne sermekteydi. Pazar yerini vuran ilk bombardımanda yıkıntıların arasında kalan cesetleri ve yaralıları çıkarmak için seferber olan topluluğun hedef alınması ölü ve yaralı sayısını artırmıştı.

Görüntüler bundan tam 2 yıl önce yine Duma’da gerçekleştirilen katliamı hatırlatıyordu.  21 Ağustos 2013’te Esed rejiminin muhaliflerin elindeki bölgeye attığı kimyasal başlıklı roketler ilk anda 1.300’den fazla insanın zehirlenerek ölmesine yol açmıştı. Bu katliam tüm dünyada yankı uyandırmış, “kırmızı çizgilerin aşıldığı” söylemiyle Obama’yı hareketlendirmişti. Neyse ki, Rusya’nın arabuluculuğuyla Esed rejimi ile yürütülen müzakereler neticesinde Suriye ordusunun kimyasal silah stoklarının imhası üzerine anlaşılarak konu “tatlıya bağlanmış” ve yeni bir savaşa mı girileceği korkusuyla gerilen “uluslar arası kamuoyu” rahatlamıştı!

Yazının Devamı >>>