1. HABERLER

  2. ETKİNLİK-EYLEM

  3. Doğu Türkistanlı hanımlardan Çin ve işbirlikçilerine 8 Mart mesajı
Doğu Türkistanlı hanımlardan Çin ve işbirlikçilerine 8 Mart mesajı

Doğu Türkistanlı hanımlardan Çin ve işbirlikçilerine 8 Mart mesajı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Çin Konsolosluğu önünde eylem yapan Doğu Türkistanlı hanımlar, yaşanan zulümlere dikkat çekerek zalim Çin ve işbirlikçilerine tepki gösterdi.

09 Mart 2021 Salı 10:02A+A-

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliğinin düzenlediği basın açıklamasında Komünist Çin tarafından ihlal edilen kadın haklarına ve işlenen insanlık dışı suçlara değinildi.

Basın açıklamasını okuyan Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği Başkanı Münevver Özuygur, haksız ve keyfi tutuklama, hapsedilme, kamplarda işkence ve toplu tecavüz, zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma, zorla kamplarda tutma ve asimilasyon, zorla Çinlilerle evlendirme gibi insanlık suçu uygulamaların yapıldığına dikkat çekti.

İnsani değerlere ve vicdana aykırı politikalar işleyen Komünist Çin rejimine yönelik açıklamalarda bulunan Özuygur, işgalle birlikte gelen sistematik ihlallerin en korkunç zamanlarının yaşandığını aktardı.

İLKHA’nın naklettiğine göre, Özuygur, "Bugün Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, dünyanın her tarafında kadınlar ve kadınların sorunları konuşulmaktadır. Uluslararası sözleşmelerde, kanunlarda en güçlü metinlere sahipken, maalesef belki de en yaygın ihlallerin dönemi de yine bu dönemdir. Çoğu coğrafyada aile içi şiddet mağduru olan kadınlar, Suriye, Yemen, Libya, Filistin, Mısır gibi coğrafyalarda işgalin, savaşın, çatışmanın ve bunun beraberinde gelen sistematik ihlallerin ve muhacirliğin getirdiği korkunç sorunlarla boğuşmaktadır. Doğu Türkistanlı kadınlar da Çin’in işgali süreciyle beraber gelen sistematik ihlallerin en korkunç zamanlarını yaşamaktadır. Öncelerinde Çin Komünist Partisi yönetiminin tamamen kapalı tutup saklamaya çalıştığı bu ihlaller artık saklanamaz hale gelmiştir. Son günlerde delillerle, raporlarla Çin zulmünün boyutları dünyanın gözü önüne serilmiştir. Sadece kadınlara yönelik ihlaller, tüm insanlık vicdanını isyan ettiren korkunç suçlardır." dedi.

"Kamp görünümlü cezaevlerinde işkence, taciz, tecavüz, organ ticareti gibi zulümler işleniyor"

Toplama kamplarında ve aile içinde yaşanan zulümlere örnek veren Özuygur, iğrenç ve ahlaksız uygulamaları Doğu Türkistanlı ailelere izletildiğini vurguladı.

Özuygur, "Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik bu sistematik ihlallerden bazıları şunlardır; Haksız ve keyfi tutuklama, hapsedilme, kamplarda işkence ve toplu tecavüz, zorunlu kürtaj ve kısırlaştırma uygulaması, zorla kamplarda tutma ve asimilasyon, zorla Çinlilerle evlendirme, Aile Olmak Projesi adı altında ev içine Çinli erkeği zorla kabul ettirme, zorla uzak bölgelere taşınarak, buralarda zorunlu çalıştırma, aile parçalanması ve çocukların annelerden alınması, kılık kıyafet ve etnik, kültürel ve inanca dair pratiklerin yasaklanması, isimlerin değiştirilmesi, ömür boyu çalışmaya mahkum edilecek şekilde ve sistematik para cezaları. Sadece Doğu Türkistan Hoten bölgesindeki 15 bin kadının tutulduğu bir 'Kamp Görünümlü Cezaevinde' dayak, elektrik vererek işkence, çıplak tutma, tecavüz ve tecavüzü yakınlarına izletme, cisimle cinsel organlara saldırı, hücre hapsi, su içerisinde hapsetme, aşırı kalabalık yerlerde tutma, vücutta sigara söndürme, bilinmeyen ilaçlar içirilme, organ ticareti için organ çıkarma, kısırlaştırma, zorunlu kürtaj, marş okutma ve ezberler yaptırma, gibi korkunç işkenceler tespit edilerek raporlanmıştır." ifadelerine yer verdi.

"Çin en kutsalımız olan canımıza ve namusumuza dokunuyor"

Dünya liderlerine ve İslam alemine seslenen Özuygur, "en kutsal olan can ve namusumuza göz diken Çin'e yaptırım uygulanmalıdır." dedi.

Özuygur, "Çin’in, Doğu Türkistanlılara yapmış olduğu bu zulmü durdurun ve yaptırım uygulayın. Zira Birleşmiş Milletler Sözleşmesi bu suçları işleyenlere yaptırım uygulanmasını emreder. Müslüman Uygur kadınlara yapılan bu korkunç vahşi zulmü durdurun, bu acı ve utancı taşımayın. Müslüman zulme boyun eğmez. En kutsal olan can ve namustur. Tüm İslam ülkeleri gereğini yapmalı ve ayrıca Doğu Türkistanlı kadınların bedenine basılarak üretilen ekonomiyle gerçekleşen Çin ile olan ilişkisine son vermelidir." diye konuştu.

ev9qlaoxyagebys.jpg

ev9qkzeweaixb-y.jpg

 

HABERE YORUM KAT