1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Deyrizor'da Esed-İran Güçleri ile YPG Arasında Çatışma
Deyrizor'da Esed-İran Güçleri ile YPG Arasında Çatışma

Deyrizor'da Esed-İran Güçleri ile YPG Arasında Çatışma

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor iline bağlı Salhiye ilçesinde, Beşşar Esed rejimi ve İran destekli milisler ile YPG arasındaki gerginlik devam ediyor.

21 Eylül 2019 Cumartesi 20:48A+A-

HAKSÖZ-HABER

Yerel kaynaklara göre, geçen hafta rejim yanlısı grupların Fırat Nehri'nin doğusuna yönelik operasyon talepleriyle ilgili açıklamaları nedeniyle başlayan gerginlik, YPG öncülüğündeki SDG'nin çağrısıyla sokak gösterilerine dönüştü.

Kaynaklar, SDG ve sahadaki destekçisi ABD'nin, katil Esed rejimi ve işgalci İran destekli yabancı terörist grupların Fırat Nehri'nin kuzeyindeki Salhiye, Hüseyniye, Marra, Hatla, Şebni, Mazlum ve Kaşham yerleşimlerinden çekilmesini istediğini ifade diyor.

Rejim kontrolündeki söz konusu bu yerleşimler, Deyrizor'da rejim ve YPG/PKK işgalindeki alanları birbirinden ayırıyor.

Karşılıklı açıklamalar, suçlamalar

İran destekli çetelerden Liva El Bakr komutanlarından Fadi Ufeys'in Rus askeri yetkililer ile görüştüğü sırada Fırat'ın doğusuna saldırı planlarına yönelik sözleriyle başlayan gerginlik, karşılıklı açıklamalarla tırmanmıştı.

Bakkara aşireti üyesi Ufeys, Esed rejiminin YPG’yi "ayrılıkçı" bir örgüt olarak tanımlamasından sonra yayınlanan bir videoda, örgütün elindeki tüm alanları ele geçireceklerini söylemişti.

Ufeys, Rus askeri yetkililerle görüşme esnasında çekilen videoda, Fırat'ın doğusuna operasyon talep etmiş, ayrıca başta Bakkara aşireti olmak üzere tüm aşiretlerin Esed rejimini desteklediğini iddia etmişti.

Ufeys'in açıklamalarından sonra SDG’ye bağlı Deyrizor Askeri Meclisi bir açıklama yayınlayarak, Ufeys'in, Bakkara aşiretini temsil etmediğini ve bölgelerini her türlü saldırıya karşı koruyacaklarını duyurdu.

Karşılıklı açıklamaların ardından, SDG, Esed rejimi kontrolündeki alanlarla geçiş noktasının bulunduğu Salhiye ve diğer yerleşimlerde gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Salhiye'deki gösteriler ve arada sıkışan siviller

Rejim ve destekçileriyle YPG arasındaki gerginlik, örgütün halkı gösterilere davet etmesiyle sokaklara yansıdı.

Fırat'ın doğusunda örgütün inisiyatifindeki alanlar ile rejim kontrolü altındaki bölgeleri birbirine bağlayan Salhiye'de halk, İran ve Esed karşıtı pankartlarla gösteriler düzenledi.

AA’nın naklettiğine göre SDG içindeki Arap aşiretlerin desteklediği göstericilere, Esed rejimi kontrol noktasına doğru yürümeleri üzerine rejim güçlerince müdahale edildi.

Yerel kaynaklara göre, 5 kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde rejim güçlerinin müdahalesiyle 19 kişi de yaralandı.

Ayrıca AA’ya konuşan kaynaklar, rejim askerleri ve İran destekli yabancı terörist grupların Salihiye'deki rejim noktasına yürüyen halkı durdurmak için yerlere mayın döşediği bilgisini de aktardı.

İşkence Edilerek Öldürülen Bir Baba ve Oğul

Orient-News’in kaydettiğine göre protestolara katılan Deyrizorlu bir baba ile oğlu Esed-İran çetelerinin işkencesine dayanamayarak yaşamını yitirdi.

İşkence altında hayatını kaybeden ve baba ile oğlunun cenazeleri, halk tarafından tutsak edilip SDG’ye teslim edilen bazı esir rejim milisinin takas edilmesi sonucunda alınabildi.

Mahir Esed’in Posterlerini Ayakları Altına Aldılar!

Yine Orient-News’in aktardığı bir diğer görüntüde ise Baas diktasının iki numaralı ismi Mahir Esed katilinin posterlerinin göstericiler tarafından çiğnendiği görülüyor.

Deyrizor'daki durum

Suriye'nin petrol kaynakları açısından en zengin kenti Deyrizor'un doğusu YPG/PKK'nın, batısı ise rejimin, fiilen ise İran destekli yabancı terörist grupların işgalinde.

Bölgede yaşayan Arapların bir kısmı, örgütün petrolü çalarak İran destekli gruplara satmasını son dönemde defalarca protesto etmişti.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da geçen aylarda YPG/PKK'dan Esed rejimine petrol taşıyan tankerleri havadan hedef alarak durdurmuştu.

YPG/PKK, ABD desteğiyle Suriye'de petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70'ini tekelinde bulundurmaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT