1. HABERLER

  2. HABER

  3. Demirtaş Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı
Demirtaş Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı

Demirtaş Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı

Demirtaş, İnşaat Mühendisleri Odasında partisinin milletvekili adaylarıyla yaptığı toplantı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

11 Haziran 2015 Perşembe 12:57A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemine ilişkin, "Bu kişisel bir mevzu, kişisel bir mesele de değil. Biz Sayın Erdoğan'a özel bir husumetten dolayı başkanlık sistemine karşı değiliz" dedi.

Bir gazetecinin, "Başbakan Davutoğlu, 'Seçim sonuçları halkın başkanlık sistemini istemediğini ortaya koydu. Kırmızı çizgimiz yoktur ama cumhurbaşkanlığı ve sarayı tartıştırmayız' dedi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?" sorusu üzerine Demirtaş, bütün siyasi partilerin seçim sonuçlarını iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Demirtaş, AK Partili yetkililerin de diğer parti yetkilileriyle çıkan sonuçları doğru değerlendirmesi gerektiğini dile getirerek, "Elbette ki bir başarı var, HDP'nin ciddi bir başarısı var. Toplumun çok önemli desteği, teveccühü var. Fakat bu aynı zamanda sorumluluktur. Bize, büyük bir başarı elde etmiş olmanın verdiği sevinçle daha yüksek bir oranda sorumluluk yüklediğimizin farkındayız. Bunun gereğini yerine getirmek için toplantılarımızı sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.

"Çözüm Süreci, Türkiye'nin geleceği açısından en önemli başlık"

Demirtaş, en başta yeni anayasa ve Çözüm Süreci'nin kaldığı yerden mutlaka hızla devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Eski Başbakan diyelim, Sayın Davutoğlu da farkındadır. Yani Çözüm Süreci, Türkiye'nin geleceği açısından en önemli başlık. Dolayısıyla heyetimiz bugün yarın başvuru yapacak, kapsamlı açıklama da yapacak. Bir kez daha İmralı Adası'na gitmek için bir değerlendirme yapacak arkadaşlarımız. Onu da çok ayrı bir yere koymamız ve önemsememiz lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin demokratik parlamenter sistemin güçlendirilmesi konusunda atılması gereken adımlarla ilgili bir iç sorgulamaya dönerse bunun Türkiye açısından iyi olacağını kaydetti.

"Tabii ki isteyen istediğiyle görüşür, bunda bir anormallik yok"

Demirtaş, dün gerçekleşen CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesiyle ilgili bir soru üzerine ise "Siyasette diyaloğu biz de önemsiyoruz, tabii ki isteyen istediğiyle görüşür, bunda bir anormallik yoktur. Cumhurbaşkanı, anayasal yetkileri çerçevesinde milletvekilleriyle de parti genel başkanlarıyla da görüşmeler yapabilir. Parlamento açılışı öncesi ikili görüş alışverişinde de bulunabilir, bunlar son derece siyasette doğal ilişkilerdir. Fakat mümkün olduğunca bütün bu tartışmaları parlamentoya, kamuoyuna, halka mal etmek, giderek açık bir tartışma yürütmek herkes açısından faydalı olur diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Koalisyondan korkmayalım"

Herkesin içinin rahat olması çağrısında bulunan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Koalisyonlardan korkmayalım, erken seçimden de korkmayalım. Fakat erken seçim şu anda Türkiye'nin tartışması gereken ilk seçenek değil. Daha seçim sonuçları resmileşmedi. İlan edilmemiş bir seçim sonucu var, Türkiye'yi bir an önce erken seçim tartışmasına çekmek hiç kimseye fayda getirmez. Buradan bir koalisyon çıkararak Türkiye'nin yoluna devam etmesinde biz fayda görüyoruz. Koalisyon kurma çalışmaları da partiler arasında olur, cumhurbaşkanlığı çatısı altında olmaz.  

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum