1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Davutoğlu: İnşallah 1 Mayıs Çatışma Günü Olmaktan Çıkar
Davutoğlu: İnşallah 1 Mayıs Çatışma Günü Olmaktan Çıkar

Davutoğlu: İnşallah 1 Mayıs Çatışma Günü Olmaktan Çıkar

Başbakan Davutoğlu, “İnşallah 1 Mayıs, bir gerilim, çatışma günü, herkesin kaygı duyduğu bir gün olmaktan çıkar ve emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaştığı bir gün hâline gelir.” dedi.

01 Mayıs 2016 Pazar 13:38A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde düzenlenen kahvaltı programında işçilerle bir araya geldi.

“Bütün İşçilerimize Minnettarız”

Alın teriyle, gayretle ülkeye katkıda bulunan bütün emekçilerin bayramını tebrik eden Davutoğlu, “78 milyon vatandaşımızla bütün çalışanlarımıza, ülkemize katıkları dolayısıyla teşekkürü bir borç biliyorum. Bugün emek ve değer üreten bütün işçilerimize, bütün çalışanlarımıza minnettarız.” dedi.

“Sizlerle Birlikte Yeni Bir Türkiye İnşa Ettik”

Davutoğlu, AK Parti döneminden önce toplu sözleşme masalarında varılan mutabakatların anlamı olmadığını, enflasyon ve devalüasyonun parayı pula çevirdiğine değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Eski Türkiye'de çalışma hayatında emek ve sermaye, işçi ve işveren karşı karşıya gelir, çalışma hayatına husumet hâkim olurdu. Sizler 1994, 1999, 2001 krizlerinde nice hüzünlü hikâyeler yaşandığını yakından bilirsiniz. Şükürler olsun, 2002 senesinden sonra AK Parti'nin iktidara gelişiyle birlikte Sayın cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde ve şimdi biz hep sizlerin haklarını güçlendirmeye, sizlerin alın terinin karşılığını vermeye çaba gösterdik. Demokrasimizle birlikte aşımız da büyüdü, ekmeğimiz de büyüdü. Gayretimiz her zamankinden daha fazla arttı ve sizlerle birlikte yeni bir Türkiye inşa ettik.”.

“1 Mayıs Dayanışma Bilincinin Yaygınlaştığı Bir Gün Hâline Gelsin”

Başbakan Davutoğlu, Türk-İş'in Çanakkale'de, Hak-İş'in Sakarya'da, DİSK, KESK ve bazı paydaşların Bakırköy'de, Memur-Sen'in ise Kahramanmaraş'ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bir kez daha bu anlayış dolayısıyla bu sene gerçekleştirilen bir çaba ile hep beraber konuştuğumuz bir çözüm çerçevesinde, gösterilen mekânlarda, mutabık kalınan alanlarda 1 Mayıs'ın kutlanması dolayısıyla bütün sendikalarımıza, bütün konfederasyonlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bu güzel bir gelenek oldu, inşallah her yıl bu gelenek sürer ve 1 Mayıs, bir gerilim günü, bir çatışma günü, herkesin kaygı duyduğu, sokağa bazen çıkmaktan çekindiği bir gün olmaktan çıkar ve 1 Mayıs bütün meydanlarda, barış, huzur içinde emekçilerin bir araya geldiği, emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaştığı bir gün hâline gelir.”.

“Helâl Rızık”

Çankaya Köşkü'nden Türkiye'nin her yerindeki emekçilere selâmlarını ileten Davutoğlu, “Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin, helâl rızık dışında hiçbir gaye peşinde koşmayı bize nasip etmesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum