1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çipras, Hükûmet Programını Açıkladı
Çipras, Hükûmet Programını Açıkladı

Çipras, Hükûmet Programını Açıkladı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 20 Eylül seçimlerinin ardından oluşturulan SYRIZA-ANEL koalisyon hükûmetinin programını açıkladı.

06 Ekim 2015 Salı 09:04A+A-

Parlamentoda başlayan yeni hükûmet için yapılacak güven oylaması tartışmaları öncesinde hükûmetin programını açıklayan Çipras, hükûmetin öncelikli hedefinin "ekonomik kalkınmanın sağlanması ve borcun yeniden yapılandırılması” olduğunu söyledi.

Çipras, bu konuda önceki hükûmetlerden farklı bir politika izleyeceğini belirterek: "Biz sosyal dayanışmayı ve insanı her şeyin üstünde tutan, vergilerin âdil şekilde tahsil edilmesi ve millî zenginliğin eşit şekilde dağılımının yanı sıra kamuda derin değişiklikler içeren bir politika öneriyoruz. Ekonomik kalkınmanın sağlanması, borcun yeniden yapılandırılması ve vergi kaçakçılığının önlenmesi yıllardır süren denetim sürecinden çıkmak için tek yol." dedi.

Hükûmetin ilk 20 ay içerisinde ekonomiyi güçlendirerek piyasalara açılmayı amaçladığını vurgulayan Çipras, ancak, böyle bir şeyin gerçekleşmesi için Yunanistan’ın, kreditörler tarafından yapılacak ilk değerlendirmeyi geçmesi gerektiğini ifade etti.

Yardım Anlaşması Zor Noktalar İçeriyor

Başbakan Çipras, SYRIZA hükûmetinin 86 milyar avroluk yardım karşılığında kreditörlerle imzaladığı “Üçüncü Kurtarma Paketi” ile ilgili yeni anlaşmanın önceki yardım anlaşmalarına göre birçok olumlu yönü bulunduğunu ancak, bununla birlikte zor noktalar da içerdiğini belirtti.

Yunanistan’ın, yeni yardım karşılığında kabul ettiği ön koşullar kapsamında, vergi sisteminde özellikle tarım alanında bazı sorunlara neden olacak düzenlemeler yapılacağını ifade eden Çipras, ortaya çıkacak olumsuzluklarla başa çıkmak için hükûmet tarafından çeşitli önlemler alınacağına dikkat çekti.

Kamuda Dijital Yönetim

Çipras, kamuda israfın önlenmesi ve bürokrasinin azaltılması için, dijital yönetim şeklinin güçlendirileceğini ve devletin yapısında önemli değişiklikler yapılacağını belirtti.

“Irkçı Çığlıklara Kulak Asmadan Devam Edeceğiz”

Yasadışı göç sorununa değinen Çipras, kriz içerisinde bulunan Yunanistan’ın, göçmen kriziyle de başa çıkmak zorunda olduğunu ifade ederek: “Biz, tel örgüler mantığına karşı insanlık, dayanışma ve haysiyetin gerçek olabileceğine inanıyoruz. İtalya ile birlikte göçmenleri yerleştirmeyi başardık. Irkçı çığlıklara kulak asmadan devam edeceğiz.” diye konuştu.

Parlamentoda çarşamba günü yeni hükûmet için güven oylaması yapılacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT