Çin Zulmü Meclis'te

Çin Zulmü Meclis'te

TBMM, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerinin insan haklarına aykırı uygulamalara maruz kaldığı iddialarını araştırmak için harekete geçiyor.

26 Ekim 2013 Cumartesi 03:06A+A-

Hasan Önal / Yeni Akit

TBMM, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerinin insan haklarına aykırı uygulamalara maruz kaldığı iddialarını araştırmak için harekete geçiyor. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşacak bir heyet, bölgeye gidip incelemelerde bulunacak.

KOMİSYON UYGUR TÜRKLERİNİ DİNLEYECEK

Ankara Milletvekili Ülker Güzel ve İstanbul Milletvekili Atila Kaya. Doğu Türkistan da yaşayan Uygur Türklerinin ve Müslümanların maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin araştırılmasına ilişkin önerge verdi. TBMM İnsan Haklan Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri ve Müslümanlara dönük insanlık dışı uygulamalar yapıldığına ilişkin iddialar bulunduğunu hatırlatarak, "Heyet halinde oraya gidip yerinde görmek ve inceleme yapmak istiyoruz.” TBMM, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerinin insan haklarına aykırı uygulamalara maruz kaldığı iddialarını araştırmak için harekete geçiyor. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşacak bir heyet, bölgeye gidip incelemelerde bulunacak. meyi planlıyoruz" dedi. Ankara Milletvekili Ülker Güzel, komisyona verdiği önergede Çin'in yıllardan beri bölgede asimilasyon politikaları uyguladığını belirterek, yapılan zulüm politikaları sonucunda Doğu Türkistan'da ağır insan hakları ihlalleri yaşandığına dikkat çekti.

DİNİ ÖNDERLER KÖKTENDİNCİ YAFTASIYLA İDAM EDİLİYOR

En temel insan hakkı olan din ve vicdan özgürlüğü için çaba gösteren Uygur yazarlarının uzun yıllar hapiste kaldığını, işkence ve olum riskini göze almak zorunda bırakıldıklarını belirten Güzel, son donemde Çin'de başka hiçbir azınlık ile kıyaslanamayacak sayıda Uygur'un İslamcı oldukları ya da kamu düzenini bozdukları iddialarıyla yargılanarak idam cezasına çarptırıldıklarına dikkat çekti.

BM DOĞU TÜRKİSTAN'I DA SEYREDİYOR

Dünyanın dört bir yanında Müslümanlara yapılan zulümleri seyreden Birleşmiş Milletleri de Doğu Türkistan politikası nedeniyle de eleştiren Güzel, "Asli görevi; dünya barışını sağlamak, devletler ve milletler arasındaki problemleri milletler arası hukuk kuralları çerçevesinde çözmek, milletler arası güvenliği ve dayanışmayı sağlamak olan Birleşmiş Milletler Teşkilatı bu ayıbı görmezlikten gelmektedir" dedi. Doğu Türkistan'da yaşanan ağır insan haklan ihlallerinin TBMM İnsan Haklan Komisyonu tarafından araştırılmasını isteyen Güzel, hak ihlallerinin önlenmesi, temel hak ve özgürlüklerin sağlanması ve büyük devletler ve uluslararası kuruluşların gündemine getirilmesi gayesi ile konunun ele alınmasını talep etti.

HABERE YORUM KAT