1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Çarşaflı Ziyaretçiye Cezaevinde Görüş Engeli
Çarşaflı Ziyaretçiye Cezaevinde Görüş Engeli

Çarşaflı Ziyaretçiye Cezaevinde Görüş Engeli

Toprakkale Cezaevinde ağabeyini ziyaret etmek isteyen Zeynep Ertaş, Kurban Bayramı açık görüşüne alınmadı.

03 Kasım 2011 Perşembe 14:02A+A-

Osmaniye Toprakkale T Tipi Kapalı Cezaevinde yatmakta olan Zülküf Yüce adlı hükümlü ağabeyini ziyaret etmek isteyen Zeynep Ertaş, çarşaflı olduğu gerekçesiyle Kurban Bayramı açık görüşüne alınmadı. 

Daha önceleri de ağabeyini ziyaret ederken çarşafının bahane edilerek zorluklar çıkartıldığını belirten Ertaş, cezaevi idaresinin mahkûm ve yakınlarına yönelik keyfi uygulamalarda bulunduğunu belirtti. 

Seni Çarşafınla İçeri Alamayız 
İLKHA muhaberi Ayhan Kaya'nın haberine göre Zeynep Ertaş, şunları söyledi: "Kurban bayramı münasebeti ile ağabeyim Zülküf Yüce'nin açık görüşüne gittim. Kapıda duran bayan gardiyan beni görünce 'bu yine geldi' diyerek arkasını döndü. Sonra da bana, çarşafımı çıkartmamı aksi takdirde açık görüşe alınmayacağımı söyledi. Ben de: 'Ben kimliğimde de çarşaflıyım. Çarşafım, görüşe girmeme mani değil, kapalı odada üst aramam yapılıyor, içeri girerken bir sürü cihazla kontrolümüz yapılıyor.' dedim. Ancak beni içeri alamayacaklarını söylediler. Bunun üzerine Müdür beyle görüşmek istedik, 'yok' dediler."  

Cezaevi İdaresinin Yasakçı Uygulamayla Alakalı Bir Dayanağı Yok 
Kendisinin ziyarete alınmaması yönünde bir gerekçe bulamayan cezaevi idaresinin, paniklediğini ve istemelerine rağmen kendilerine bu konuda yazılı bir talimat göstermediklerini belirten Ertaş; "İstememize rağmen bize bu uygulama ile ilgili bir yazı gösteremediler, 'şimdi bulamadık' dediler. Beni içeri almadıklarına dair bir tutanak istedik, bunu da vermeye yanaşmadılar. Hatta kendi aralarında gizlice konuşurken 'bu bayanı içeri almamakla iyi mi yaptı, kötü mü yaptık' diyorlardı." ifadelerini kullandı. 

"Güvenlik" Sebebiyle Almamışlar! 
Osmaniye Toprakkale T Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi Zeynep Ertaş'ın ziyaret kurallarına uymadığından dolayı ziyarete alınmadığını, bunun gerekçesinin de güvenlik olduğunu iddia etti. 

Hatırlanacağı üzere; Osmaniye Toprakkale T Tipi Cezaevinde yatmakta olan bazı mahkûmların; kendilerini A Takımı diye adlandıran özel güvenlikçiler tarafından zulme uğradıkları, sakallarını kesmeleri yönünde baskı gördükleri ve görüşlerine gelen bayan yakınlarının pardösü ve çarşaflarını çıkartmaları aksi takdirde görüştürülmeyecekleri yönünde haksız uygulamalara maruz kaldıkları yönündeki iddialar daha önce de basına yansımıştı. 

 

HABERE YORUM KAT