1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Büyük bir gizem daha komplo çöplüğünü boyladı!
Büyük bir gizem daha komplo çöplüğünü boyladı!

Büyük bir gizem daha komplo çöplüğünü boyladı!

Bir gazetenin yıllar önce koronavirüsü haber verdiği iddiası çürütüldü.

02 Aralık 2020 Çarşamba 12:14A+A-

HAKSÖZ HABER

5 Mayıs 2013 tarihli Güneş gazetesinin, Covid-19 kast edilerek, Çinli bilim insanlarının laboratuvarda ölümcül bir virüs geliştirdiğini haber verdiği iddia edildi.  Çok kötü görsellerle sunulan içerik hemen binlerce insan tarafından paylaşıldı. Zaten ön kabuller üzerine inşa edilen komplolar için gerekli tezler hazırdı. Ölümcül virüs başlığını taşıyan haber Çin’de geçiyor, niçin yapıldığı açıklanmıyor ve bilim insanları tarafından geliştiriliyordu. EVET! Bu olsa olsa koronavirüs olmalıydı.

Ancak teyit.org tarafından yapılan tarama sonucunda Güneş’in 2013 tarihli haberinde bahsedilen virüsün, koronavirüs değil, influenza virüsü olduğu anlaşıldı. Haberdeki anahtar kelimelerden yola çıkarak Çin’de kuş gribi ve insan gribi üzerinde araştırma yapan bazı bilim adamlarının çalışmalarıyla ilgili 2013 tarihinde başka verilere ulaşılıyor. Haberdeki içeriğin koronavirüs ile uzaktan yakında alakası yok ancak içerikteki iddialar hakkında da ayrıca teyakkuz ile yaklaşılması gerekiyor. Zaten “laboratuvarda üretilen ölümcül virüs” iddiasının mantıksal argümanlar üzerinden inşa edilmesi de pek mümkün değil.

Laboratuvarlarda bir takım virüsler geliştirilebilir ancak buradaki amaç insanlığı yok etmek falan değil. Bir takım bilimsel deneyler ve düzenekler için geliştirilen virüslerin amacının hastalıkları daha yakından tanımak ve kalıcı çözüm üretmek amaçlı geliştirildiği ifade ediliyor. Bunu da inandırıcı bulmayabilirsiniz ancak en azında akla yatkın bir tarafı olduğunu söylemek mümkündür.

Komplo tezviratlarına karşı lütfen zihin sağlımızı koruyalım. Bazı virüsler akciğerlerimize, iç organlarımıza saldırıyor ve  tahrip ediyorlar. Komplolar ise zihinleri iğdiş ediyor! En az kötü virüsler kadar tehlikeli...

screen-shot-2020-04-10-at-16-01-40.png

HABERE YORUM KAT