1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Bu kaçıncı iletişim kazası? 
Bu kaçıncı iletişim kazası? 

Bu kaçıncı iletişim kazası? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destek amaçlı gittiği yangın bölgesinde halka çay dağıtması tartışmalara sebep oldu.

01 Ağustos 2021 Pazar 14:24A+A-

HAKSÖZ HABER

5 gündür devam eden yangın felaketi Türkiye’nin birinci gündem maddesi. Yangınların oluşturduğu maddi, manevi zarar yardım faaliyetleriyle aşılmaya çalışılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da insanlara desteğini göstermek için yangın bölgesine gitti. Bu ziyaret anlaşılabilir sebeplerden kaynaklanıyor tabi ki. Ancak Türkiye’de siyasilerin gittikleri bölgelerde oluşturdukları bürokratik kabalık bazı zamanlar işlerin aksamasına da neden olabiliyor.

Bu bağlamda bitmek bilmez konvoy görüntüleri ve koruma arabaları çok rahatsız edici bir tablo çıkartıyor ortaya. Cumhurbaşkanı’nın yangın bölgelerindeki ziyaretleri sebebiyle korteje yol açmak için durdurulan trafik yüzünden itfaiye araçlarının bekletildiği de iddia edildi. Netice olarak mütevazi olmayan hareketler hem gerekliliklerin aksamasına sebep oluyor hem de insanları rahatsız eden durumların oluşmasına sebep oluyor ne yazık ki!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Marmaris’te yaptığı konuşmada mağduriyet yaşayanlara yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Mağdur ailelere yönelik destek paketi oluşturulacağını söyleyen Cumhurbaşkanı ardından ise uygun olmayan bir harekette bulundu.

Maddi ve manevi olarak zarar görmüş insanlara hassasiyetle davranılması gerektiği herkesin malumudur. Böyle hassas bir durumun muhakkak göz önünde bulundurulması gerekirken normal şartlarda bile absürt karşılanabilecek bir harekette bulunmak nasıl izah edilebilir. Bu da iletişim kazası denilerek geçiştirilecek mi? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insanlara çay, oyuncak vb. şeyler dağıtması daha önce de tartışma konusu olmuştu. Öncelikle bir kimseye yardım veya hediye dahi olsa bir şeyi “fırlatarak” vermenin incelikten yoksun bir davranış olduğunu dışardan bakıldığında tahkir edici bir hareket olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Yangın sebebiyle mağduriyet yaşayan insanlara çay fırlatmak ise ciddi bir soruna işaret ediyor. Muhtaçlara ihtiyaçları gereğince yardım yapılması gerekir. Öteki türlü ne kadar izzet-i ikramda bulunursanız bulunun muhtacın ihtiyacını karşılamadığınız için “iyilik” olarak düşündüğünüz bir davranışla insanları rencide edebilir kendinizi de zor durumda bırakabilirsiniz!

Cumhurbaşkanı buradaki nezaketten yoksun davranışın –keşke olunsa ama- farkında olmayabilir. Ancak Cumhurbaşkanı’nın yanındaki insanlar bu konuda niçin bir şey yapmaz? Allah aşkına! Bu yaşananlardaki absürtlüğün farkında olan bir tane insan yok mu orada?

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

10 Yorum