1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Brüksel'de Anayasa Mahkemesinin Başörtüsü Aleyhtarı Kararına Tepki
Brüksel'de Anayasa Mahkemesinin Başörtüsü Aleyhtarı Kararına Tepki

Brüksel'de Anayasa Mahkemesinin Başörtüsü Aleyhtarı Kararına Tepki

Belçika Anayasa Mahkemesi bir yüksekokulda başörtüsü yasağı uygulanabileceğine dair görüş bildirdi. Bu görüşün bildirilmesi üzerine Brüksel'de binlerce kişi başörtüsü yasağını protesto etti.

06 Temmuz 2020 Pazartesi 01:51A+A-

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine, Brüksel merkezindeki Mont des Arts meydanında yaklaşık 4 bin kişi buluştu.

"Elini başörtümden çek"

"Başörtüsü insan hakkıdır", "Elini başörtümden çek", "Özgürlüğümüz nerede?", "Eğitimime dokunma", "Benim hakkım" ve "Yeter" yazlı afişler taşıyan göstericiler, başörtüsüne destek sloganları attı.

Belçika'da Müslüman kadınlar ayrımcılığa uğruyor

Bir grup gösterici ise mezuniyet keplerini taktı. Protestocuların okudukları bildiride, Belçika'da Müslüman kadınların dini inançlarından ötürü ayrımcılığa uğradığına işaret edildi.

"Müslümanlara daha anlayışlı davranılmalı"

Belçika'daki yasalar ve mevzuatlar hazırlanırken Müslüman kadınların önceliklerinin de dikkate alınması talep edilen bildiride, Belçika’da Müslümanlara daha anlayışlı davranılması gerektiği ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi: Başörtüsü dahil tüm dini sembolleri yasaklama hakkı var

Belçika Anayasa Mahkemesi, haziran başında başkent Brüksel'deki en büyük yüksekokullardan biri olan Francisco Ferrer'in "tüm dini sembolleri yasaklama" uygulamasına karşı açılan davaya ilişkin görüş belirtmişti.

Görüşte, yüksekokulun, başörtüsü dahil tüm dini sembolleri yasaklama hakkına sahip olduğu bildirilmişti.

Dava, okulda eğitim gören Müslüman öğrenciler tarafından açılmış, Brüksel Sulh Mahkemesi, Anayasa Mahkemesinden görüş bildirmesini istemişti.

Çeşitli insan hakları örgütleri de görüşe tepki göstererek bunun temel insan haklarını ihlal ettiğine dikkati çekmişti. Konuya ilişkin karar, Brüksel Sulh Mahkemesince verilecek. (Yeni Şafak)

 

HABERE YORUM KAT