1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Bolivya'dan ABD ile Mücadele Etme Çağrısı
Bolivya'dan ABD ile Mücadele Etme Çağrısı

Bolivya'dan ABD ile Mücadele Etme Çağrısı

Bolivya Devlet Başkanı Morales, ABD'nin bazı Güney Amerika ülkelerinde varlığını sürdürerek bölgeyi kontrol etmeyi planladığını öne sürdü.

25 Mayıs 2016 Çarşamba 09:28A+A-

Morales, Cubavision yayın kuruluşuna verdiği röportajda, ABD'nin Latin Amerika'nın ve Karayiplerin kontrolünü yeniden ele geçirmek istediğini ve bu sebeple özellikle Güney Amerika'daki bazı ülkelerde hükümetleri kendi sistemine köle ederek varlığını sürdürmeyi planladığını ileri sürdü.

Gelişen Latin Amerika ülkelerinin, itibarsız bir kampanya ve istikrarsızlıkla karakterize edilmiş bir savaşla karşı karşıya olduğunu söyleyen Morales, "Bu, bazı ülkelerde uyanış çağrısı ve Karayipler ile Latin Amerika devrimleri için demokratik, kültürel şartların olgunlaşması adına kalıcı bir müzakerenin başlangıcı olmalı." ifadesine yer verdi.

Morales, "İş, sosyal yardımları ortadan kaldırmaya ve devleti küçültmeye geldiğinde, bu tepkiye neden olur dolayısıyla ABD'nin bu ülkelerde oligarşileri, sağcı muhafazakar partileri kullanarak amacına ulaşabileceğini sanmıyorum." şeklinde konuştu.

Geçen hafta Küba'yı ziyaret eden Morales, Devlet Başkanı Raul Castro ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro ile bir araya gelmişti.

AA

HABERE YORUM KAT