1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM: Sivillerin Aç Bırakılması Savaş Suçu
BM: Sivillerin Aç Bırakılması Savaş Suçu

BM: Sivillerin Aç Bırakılması Savaş Suçu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Suriye'de sivillerin kuşatmalar nedeniyle aç bırakılmalarının savaş ve insanlık suçu olduğunu söyledi, çatışmalar bitse dahi sorumluların affedilmemesi gerektiğini belirtti.

01 Şubat 2016 Pazartesi 11:49A+A-

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad Hüseyin, Suriye’de sivillerin kuşatmalar nedeniyle aç bırakılmasının savaş ve insanlık suçu olduğunu söyledi. Hüseyin, kuşatmalardan sorumlu kişilerin çatışmalar sona erdiğinde bu suçlardan affedilmemesi gerektiğini belirtti.

Cenevre’de Suriye barış görüşmeleri esnasında bir basın açıklaması yapan Hüseyin, Madaya’da ve kuşatma altındaki diğer 15 kasabada on binlerce insanın keyfî gözaltı hâlinde olduklarını ve acilen serbest bırakılmalarını beklediklerini söyledi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Suriye’nin kuşatma altındaki Madaya bölgesinde insani yardım malzemelerinin ulaştığı ay başından bu yana 16 kişinin daha açlıktan öldüğünü duyurdu. Böylece kasabada açlıktan ölenlerin sayısı 50'ye yaklaştı.

BM rakamlarına göre yaklaşık 4,5 milyon Suriyeli, ülkede ulaşımın güç olduğu bölgelerde yaşıyor, 400 bini ise abluka altındaki 15 bölgede temel hayati ihtiyaçlarından mahrum.

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT