1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Bir Muhalif İsim Daha Sisi’nin Zindanlarında Yaşamını Yitirdi!
Bir Muhalif İsim Daha Sisi’nin Zindanlarında Yaşamını Yitirdi!

Bir Muhalif İsim Daha Sisi’nin Zindanlarında Yaşamını Yitirdi!

Mısır'da darbe karşıtı bir muhalif cezaevinde tıbbi ihmalden dolayı yaşamını yitirdi.

26 Nisan 2016 Salı 12:45A+A-

Mısır'da darbe karşıtı 58 yaşındaki siyasi muhalif Hasan Ali el-Cemel'in, "tıbbi ihmal" nedeniyle hayatını kaybettiği öne sürüldü. 

Cemel'in eşi Ummul Bera, Dekahliye ilindeki El-Mansura Cezaevi'nde hayatını kaybeden eşinin cenazesini teslim almak için savcılıkta işlem yaptıklarını belirtti. Dünya Bülteni'nin naklettiğine göre Ummul Bera eşinin ölümüne ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapmadı.

Cemel'in kalp, şeker ve gut hastalığının olduğunu, bu nedenle sık sık komaya girdiğini belirten aile yakınları, Cemel'in eşinin, tutuklunun tıbbi ihmale maruz kaldığına dair bir çok kez şikayette bulunduğunu ancak yetkililerin şikayetleri dikkate almadığını savundu.

Mısır güvenlik güçleri, 19 Haziran 2014'te siyasi muhalif Hasan Ali el-Cemel'in de aralarında bulunduğu 7 kişiyi, "şiddete teşvik" suçlamasıyla gözaltına aldığını duyurmuştu.

Temmuz 2013'deki askeri darbenin ardından aralarında siyasiler, öğrenciler, iş adamları, sivil toplum kuruluşu yetkililerinin de bulunduğu binlerce darbe karşıtının tutuklandığı Mısır'da, o tarihten bu yana ihmal ve tedaviden yoksun bırakılmaları gibi çeşitli nedenlerle cezaevlerinde 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği savunuluyor.

HABERE YORUM KAT