1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Bir Açlık Grevi de Faslı İslamcılardan
Bir Açlık Grevi de Faslı İslamcılardan

Bir Açlık Grevi de Faslı İslamcılardan

Fas'ta hapsedilen Müslüman aktivistler haksız uygulamayı protesto etmek için açlık grevine başlıyor.

16 Mayıs 2012 Çarşamba 12:50A+A-

Haksız yere Fas hapishanelerinde tutulduklarını söyleyen İslamcı mahkumlar, serbest kalmak için yeni hükümete daha fazla baskı yapmak amacıyla açlık grevine gidiyor.

Destekçileri tarafından basına dağıtılan mahkumların mektubuna göre, açlık grevi kararı alan mahkumlara zorla besleme ve dayak gibi cezalar veriliyor. Fas yönetimi ise işkence veya tutuklulara kötü muamele iddialarını "yalan" olarak niteleyerek reddediyor.

Düny6a Bülteni’nde yer alan habere göre Toulal 2 cezaevindeki İslamcı mahkumlar tarafından gönderilen bir mektup, açlık grevi yapanların sağlık durumunun kötü olduğunu gösteriyor. Reuters'in aktardığı 12 Mayıs tarihli mektupta mahkumlardan "Nureddin Jarrar, Abdürrahim Barazani, Abdüssamed Battar'ın kan kustuğu," "diyabet hastası Muhammed Çetaibi ve İsmail Belamara'nın bayıldığı" aktarılıyor. Mektuba göre, "bir kaç defa kendini asarak intihara teşebbüs eden Mustafa Sefiani cezaevi idaresi tarafından elleri ve ayakları bağlanarak çöp yığını yanına atılarak cezalandırıldı."

Fas hapishanelerinde işkence iddiaları uzun zamandır gündemde. Fas'ın ticari başkenti Kazablanka'da 2003'teki saldırılardan sonra, güvenlik güçleri "militan gruplara" mensup olduğundan şüphelendiklerini iddia ettikleri yüzlerce insanı gözaltına aldı.

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Grubu çoğu insanın genellikle gizli gözaltı ve işkence sonrası, adil olmayan yargılamalarla mahkum olduğunu söyledi. Tunus, Mısır ve Libya'daki "Arap Bahar" isyanlarının ardından verilen reform sözlerinin ise tutulmadığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT