1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Biltaci ve Hayrat Şatır Dahil 16 Kişiye İdam Cezası
Biltaci ve Hayrat Şatır Dahil 16 Kişiye İdam Cezası

Biltaci ve Hayrat Şatır Dahil 16 Kişiye İdam Cezası

Mursi hakkında müebbet hapis cezası veren darbe mahkemesi, Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmed Abdullati hakkında idam cezası verdi.

16 Haziran 2015 Salı 12:59A+A-

HAKSÖZ-HABER

Mısır darbe mahkemesi, İhvan-ı Müslimin'in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisinin Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin idamına hükmetti.

Mısır'da Müslüman Kardeşler (İhvan) teşkilatının en üst ve etkili isimlerinden 16 kişinin idamı onaylandı.

İdamı onaylananlar arasında Muhammed el Biltaci, Hayrat Şatır, Ahmed Abdullati, Dr. Mahmud İzzet, Salah Abdulmaksud, Ahmed Suleyman, Hasan el Şatır, Sondos Asem Rıza Fehmi, Muhamed el Akid, Hussin el Kazaz, Edma Şahin, İbrahim Şahin var. Bu isimler İhvan'ın önemli kadrosu arasında yer alıyor.

Mursi hakkında ise müebbet hapis cezası verildi. Ancak, Mursi'nin daiğer davadan aldığı idam cezası onaylandı.

***

Mısır mahkemesi, "casusluk" davasında daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin ise idamına hükmetti.

Mısır'da daha önce idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi ve 121 kişinin yargılandığı davada mahkeme nihai kararını açıkladı.

Mahkeme kamuoyunda "Büyük casusluk" olarak bilinen ve 36 kişinin yargılandığı davada Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin de aralarında bulunduğu 16 kişiye ise idam, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 kişiye müebbet hapis cezası verdi.

İdama çarptırılanlardan Şatır'dan sonra İhvan'ın "ikinci beyni" olarak bilinen Mahmud İzzet'in de aralarında bulunduğu 13 kişi gıyaben yargılanıyordu.

Mahkeme, aynı davada Mursi dönemi, Cumhurbaşkanlığı Divanı Başkanı Muhammed Rifaa et-Tahtavi ve yardımcısı Esad Şeyha'nın ise 7 yıl ağır hapis cezasına hükmetti. Sanıklardan birinin de yargılama sürecinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Mursi hakkında idam kararı

Öte yandan mahkeme, "Hapishaneler baskını" davasında da Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de aralarında bulunduğu, daha önce idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen, çok sayıda kişiye idam cezası verdi.

HABERE YORUM KAT