1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Belçika’daki PKK Kararına İtiraz Edildi
Belçika’daki PKK Kararına İtiraz Edildi

Belçika’daki PKK Kararına İtiraz Edildi

Belçika Federal Savcılığı, PKK’nın faaliyetlerinin “silahlı mücadele” kapsamında olduğu iddia edilerek “terör suçu” oluşturamayacağı yönünde alınan karara itiraz etti.

05 Kasım 2016 Cumartesi 10:33A+A-

AA’da yer alan habere göre, Belçika Federal Savcılığı, PKK’nın faaliyetlerinin “silahlı mücadele” kapsamında olduğu iddia edilerek “terör suçu” oluşturamayacağı yönünde alınan karara yönelik itirazını istinaf mahkemesine sundu. İtirazda, davada suçlanan PKK’lıların yaptıklarının “terör eylemi” olduğu vurgulandı.

İtiraz doğrultusunda karar verilmesi durumunda, PKK’nın Avrupa’daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin “terör kanunu” çerçevesinde yargılanmasına başlanacak.

Brüksel Soruşturma Dairesi, “terör” faaliyetlerinde yer almanın yanı sıra çocuk yaştakilerin kaçırılması, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve ölüm tehdidinde bulunmakla suçlanan PKK üye ve yöneticilerinin yaptıklarının “terör eylemi” olmadığına hükmederek, davanın Ceza Mahkemesi’ne sevkine yönelik talebi reddetmişti. Kararın gerekçesinde, “Silahlı mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez.” denilmişti.

2010’da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015’te savcılık iddianamesini sunmuştu. İddianame, PKK üyeleri, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra Belçika’nın yanı sıra Yunanistan ve Irak’taki kamplarda eğitim vermekle suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da yer alıyordu.

HABERE YORUM KAT