1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Belçika’da Askerler 2020’ye Kadar Sokakta
Belçika’da Askerler 2020’ye Kadar Sokakta

Belçika’da Askerler 2020’ye Kadar Sokakta

Brüksel’de geçen sene düzenlenen saldırının ardından sokaklarda devriye gezmeye başlayan askerlerin görev süresinin 2020’ye kadar uzatılacağı bildirildi.

28 Ağustos 2017 Pazartesi 14:19A+A-

Belçika Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Marc Thys, basına yaptığı açıklamada, askerlerin “güvenlik amacıyla” sokaklarda devriye gezmesini öngören “Operasyon Anavatan”ın süresinin 2020’ye kadar uzatılacağını belirtti.

AA’da yer alan habere göre, askerlerin sokaklarda karşılaşabilecekleri durumlara göre eğitim ve tatbikat programlarının gözden geçirildiğini kaydeden Thys, karşılaştıkları en büyük sorunun aralıksız 6 aylık süreler için sokakta görevlendirilen askerlerdeki “moral bozukluğu” olduğunu söyledi.

Bu sürenin azaltılması yönünde çalışmalar yürüttüklerini belirten Thys, “Tüm misyonları yerine getirmek için hazırlıklı ve eğitimli olmalıyız.” dedi.

Askerlerin stratejik öneme sahip binalara öncelik vermesi gerektiğini ifade eden Thys, bu binaların etrafında askerlerin hareketli olmasının önem taşıdığını vurguladı.

Brüksel’deki saldırılardan sonra alınan tedbirler çerçevesinde askerler, şehrin önemli noktalarında nöbet tutmaya ve devriye gezmeye başlamıştı. Yıl içinde devriye gezen askerlerin “saldırı hazırlığında olan” bazı kişileri etkisiz hâle getirdiği bildirilmişti.

Brüksel’de bir metro istasyonu ve hava limanında 22 Mart 2016’da düzenlenen saldırılarda 32 kişi ölmüş, 270 kişi de yaralanmıştı. Saldırının sorumluluğunu IŞİD’in üstlendiği belirtilmişti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT