1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Bangladeş’teki Arakanlılara İHH’dan Güneş Enerjisi Panelleri
Bangladeş’teki Arakanlılara İHH’dan Güneş Enerjisi Panelleri

Bangladeş’teki Arakanlılara İHH’dan Güneş Enerjisi Panelleri

İHH, Bangladeş’teki Arakan kamplarında bambudan inşa ettiği 5 bin 795 evde güneş enerjisi paneli kurdu. Paneller sayesinde kamplarda yaşayan Arakanlılar, hayatlarında ilk defa elektrik ve ışığa kavuştu.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:16A+A-

Yarım asırdan fazla bir süredir devamlı zulme uğrayan Rohingya halkı sürekli olarak Arakan’dan göç etmek zorunda kalıyor. Ağustos 2017’de başlayan ve eşi benzeri olmayan son göç dalgası, Arakan’daki zulmün hangi boyutlara ulaştığını tam anlamıyla gösteriyor. Yaşanan son krizden bu yana yaklaşık 800 bin kişi Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldı. Göçle birlikte Bangladeş’te yaşayan Rohingyaların sayısı 1 milyon 300 bine ulaştı.

Yardımlardan 835 Bin Arakanlı Faydalandı

İHH İnsani Yardım Vakfı ise 1996’dan beri Arakan için çalışma yürütüyor. 24 Ağustos’tan bugüne İHH’nın Arakan çalışmalarından yaklaşık 835 bin kişi faydalandı. İHH, kriz boyunca Arakanlılara gıda, su, hijyen, elbise, sağlık, barınma, eğitim, rehabilite ve kış çalışmaları kapsamında yardımlar gerçekleştirdi.

banglades_arakan_kamplari_3.jpg

Arakanlılar İlk Defa Elektriğe Kavuştu

Özellikle barınma alanında yapılan çalışmalar, Arakanlılara rahat bir nefes aldırdı. Bölgede bugüne kadar 5 bin 795 ev inşa edildi. Bambudan inşa edilen evlere aynı zamanda güneş enerjisi paneli de kuruldu. Böylelikle Arakanlılar, hem elektriğe hem de ışığa kavuşmuş oldu. Arakanlılar, tehcir edilmeden önce Myanmar’da da elektrikten yoksun bir hayat sürüyorlardı.

Dünyanın dört bir yanından gelerek bölgede faaliyet yürüten uluslararası kuruluşlar tarafından böylesi bir projenin gerçekleştirilmemesi ise Türkiye farkını gözler önüne serdi. Bölgede bulunan hiçbir kampta elektrik ve ışık bulunmazken, kurulan güneş enerjisi panelleri sayesinde kamplar aydınlığa kavuştu.

banglades_arakan_kamplari_2.jpg

BM Kurumu Tarafından Örnek Ev Seçildi

İHH, hayırseverlerin destekleriyle 7 bin 205 bambu evi daha inşa ederek bu sayıyı 13 bine tamamlayacak. İHH, ayrıca evlerin olduğu bölgelerde yürüme yolları, merdivenler, yeşillendirme ve çöp toplama çalışmaları da gerçekleştiriyor. İHH, krizin başladığı ilk günden bu yana Bangladeşli yetkili kurumlardan resmi izin alarak 5 bin 795 bambu ev inşa etmişti. İnşa edilen bu evler, bölgede insani yardım çalışmaları yapan STK’lara Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından örnek olarak gösterilmişti.

banglades_arakan_kamplari_4.jpg

Proje, 3 Ayrı Kampta Uygulandı

Bangladeş’in Cox’s Bazar şehrinde bulunan Jamtoly, Shafiullahkata ve Gundum 3 Kampı’nda inşa edilen güneş enerjili barınakların özellikleri ise şu şekilde:

-Her evde, jütten yapılanmış zemin kaplayıcı, mutfak ve yaşam malzemeleri, 3 adet hasır, güneş enerji paneli ve baca sistemli ocak bulunuyor.

-Her ev, bölgenin durumuna göre 16-19 metrekare arası olarak bambu ve branda kullanılıp muson yağmurlarına dayanıklı olarak inşa ediliyor.

-Evler iki bölme ve mutfaktan oluşuyor.

Kaynak: Bilal Gündoğdu / İHH

HABERE YORUM KAT

1 Yorum