1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Asker Sevkiyatı Taraflar Arasındaki Anlaşmaya Göre Yapıldı"
"Asker Sevkiyatı Taraflar Arasındaki Anlaşmaya Göre Yapıldı"

"Asker Sevkiyatı Taraflar Arasındaki Anlaşmaya Göre Yapıldı"

IKBY Başkanı Barzani, Türkiye askerinin Musul'daki nöbet değişimine dair, "Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak askerlerin eğitimi için taraflar arasındaki anlaşmaya göre sevkiyat yapıldı" dedi.

08 Aralık 2015 Salı 14:21A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'la Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Basın toplantısında Türkiye'ye yapacağı ziyaret ve gündemdeki konulara değinen Barzani "Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la daha önce yaptığımız telefon görüşmesinde Türkiye'ye davet edilmiştim. Ancak o süreçte Türkiye'de önemli G-20 zirvesi vardı. Ayrıca  Şengal'in (Sincar) kurtarılması operasyonu olduğu için uygun fırsatta Ankara'yı ziyaret edeceğimi kendisine iletmiştim" dedi. 

Barzani, Ankara'ya yarın gerçekleştireceği ziyaretin içeriğine ilişkin ise, "Tüm konuları masaya yatıracağız ancak NATO ve diğer güçlerin Türkiye'ye desteklerinden sonra Ankara'nın DAEŞ'le mücadeledeki rolünün nasıl olacağı konusuna daha fazla vakit ayrılacaktır" dedi.  

"Nöbet değişimi abartıldı"

Türkiye askerlerin Musul'un Başika kasabasındaki nöbet değişiminin çok abartıldığını vurgulayan Barzani, "Bizim bilgilerimiz Türkiye'nin Irak'la bu konuyu daha önce konuştuğu yönünde. Musul'un kurtarılması operasyonu için gönüllü Arap askerlerinin eğitilmesi ve destek sağlanması noktasında böyle bir anlaşmaya varılmıştı. Elbette bu eğitim ve destek, her iki taraf arasındaki anlaşmaya göre gerçekleşti. Bölge (Kürt bölgesi) bu mevzuda taraf olmamıştır. Yarınki ziyaretimde de bu konuyu gündeme getireceğim. Aynı konuyu Bağdat ile de ele alacağız. Eğer mesele DAEŞ ile mücadele  ve herkes gibi savaşmak ise bu iyi bir gelişmedir. Ancak mesele Bağdat ve Ankara arasındaki sorun ise bunu da diyalog yolu ile çözmeye çalışacağız. Bana göre bu mesele çok abartıldı. Bu büyüklükte bir sevkıyat söz konusu değil. Bizim rolümüz hayırlı bir şekilde meselenin çözülmesidir" değerlendirmesinde bulundu. 

AA

HABERE YORUM KAT