1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Analiz Yapmaktan Adaleti Unutanlar!
Analiz Yapmaktan Adaleti Unutanlar!

Analiz Yapmaktan Adaleti Unutanlar!

“Ne olduysa, neden şimdi veya bu iş en çok kimin işine yarar?” gibi sorular son yıllarda büyük bir iştihayla stratejik analiz yapmaya soyunan hemen herkesin saplantı düzeyinde odaklandığı bir perspektifi işaretliyor.

01 Aralık 2011 Perşembe 00:56A+A-

Suriye İçin ‘Tecahül-i Arif’ vakti
Kenan ALPAY

HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş birkaç gün önce Türkiye’nin dış politikası üzerine değerlendirmeler yaparken söz Suriye’ye gelince şaşırtıcı bir ‘analiz’ yapıyor. Kurtulmuş şöyle söylüyor: “Daha önceki senelerde kardeş, dost, müttefik olan Esad ve yönetimiyle ne olduysa daha sonraki dönemlerde, neredeyse savaş aşamasına gelen bir takım ilişkilerin içerisine girdik. Bundan altı ay önce gayet iyi ilişkilerimiz olan Suriye’deki yönetim aynıdır, Türkiye’deki yönetim de aynıdır.”

Kurtulmuş, detaylı değerlendirmeler yaptığı konuşmasında Esad yönetiminin despot, zalim yönüne vurgular yapıyor ve zulüm rejiminin gidici olduğunu da vurguluyor. Fakat bu vurgular ‘komşularla sıfır problem’ söyleminin tutarlılığını test etmek için sorulduğu anlaşılan “ne olduysa savaş aşamasına geldik” cümlelerinin arasında kaybolup gidiyor.

“Ne olduysa, neden şimdi veya bu iş en çok kimin işine yarar?” gibi sorular son yıllarda büyük bir iştihayla stratejik analiz yapmaya soyunan hemen herkesin saplantı düzeyinde odaklandığı bir perspektifi işaretliyor. Epeyce geniş bir kesimde bir karakter halini alan küresel hesaplardan, gizli belgelerden, şifre çözümleme yöntemlerinden başını kaldırıp da bir türlü somut gelişmelere varamama durumu adeta kronik bir hal almış durumda.

‘Ne olduysa’ diye sorarken Mart ayından bu yana Suriye’de yaşanan bunca cinayet, işkence, tutuklama göz önünde bulundurulmuyor demektir. ‘Ne olduysa ‘ diye konuşurken ülkenin her bir şehrinde tanklarla çiğnenen, makineli tüfeklerle biçilen, on binlercesi mülteci pozisyonuna düşürülen Suriye halkının hak ve özgürlük taleplerinden haberiniz olmamış demektir.

Yazının Devamı...

HABERE YORUM KAT