1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Amerika’dan Türkiye'ye S-400 tehdidi
Amerika’dan Türkiye'ye S-400 tehdidi

Amerika’dan Türkiye'ye S-400 tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini test etmesinin ardından yaptığı açıklamada, sistemin aktive edilmesi halinde Türkiye'ye "potansiyel ciddi sonuçları" olacağı tehdidinde bulundu.

17 Ekim 2020 Cumartesi 05:01A+A-

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400'ler yaklaşık üç hafta önce test atışları için Sinop'a gönderilmişti. Dün füze atış testleri yapılan S-400'lerle alakalı ABD'den tehditvari bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, S-400 gibi Rus askeri sistemlerinin satın alınmasının kabul edilemez olduğu bildirildi. Açıklamada, Türkiye ile güvenlik ilişkileri bakımından S-400 hava savunma sisteminin kullanılmasının "potansiyel ciddi sonuçları" olacağı ikazında bulunuldu.

"TÜRKİYE'Yİ SERT BİR ŞEKİLDE KINAYACAĞIZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus'un yaptığı açıklamada, "S-400 sisteminin test edildiği doğrulanırsa Türkiye'yi, NATO müttefiki ve ABD'nin stratejik ortağı olarak sorumluluklarına aykırı davranması nedeniyle sert bir şekilde kınayacağız" denildi.

Türkiye Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini dün Karadeniz'de test etmişti. Sinop'ta kaydedilen bir videoda füze ateşlendikten sonra gökyüzünde dumanların oluştuğu görüldü.

ABD DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETMİŞTİ

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın almasına karşı çıkan Amerika Birleşik Devletleri, bu sistemin NATO sistemleriyle uygun olmadığını gerekçe göstererek Ankara'yı daha önce de pek çok kez tehdit etmişti.

Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmemesinin ardından ABD, Türkiye'yi F-35 savaş uçakları programından çıkarmış ve Türkiye'yi S-400'leri aktive etmesi halinde yaptırımlarla tehdit etmişti. Senato'da kabul edilen yaptırım kararı, ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasını bekliyor.

Türkiye ve Rusya, 2 milyar 500 milyon dolarlık S-400 anlaşmasını 2017'de imzalamış, sistemlerin sevkiyatı Temmuz 2019'da başlamıştı.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT