1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. AK Parti Gücünü Bir Kez Daha Pekiştirdi
AK Parti Gücünü Bir Kez Daha Pekiştirdi

AK Parti Gücünü Bir Kez Daha Pekiştirdi

AK Parti 6. Seçim zaferinde, 2009 yerel seçimlerinde yüzde 38,6 olan oy oranını yüzde 45’e taşıdı. Kıyıları CHP’den alamasa da, Güneydoğu’daki bazı belediyeleri BDP’ye bıraksa da oyunu artırdı.

31 Mart 2014 Pazartesi 12:01A+A-

Didem Özel Tümer’in haber analizi:

AK Parti 6. Seçim zaferinde, oy oranını yüzde 45’e taşıdı. İktidara geldikten sonra girdiği ilk yerel seçim olan 2004'de yüzde 40,2 oy alan AKP'nin oyları, 2009'da yüzde 38,6'ya düşmüştü. 12 yıllık iktidarında girdiği 3. yerel seçim olan 30 Mart'ta ise oylarını yüzde 45'e ulaştırdı. 

AKP ve Erdoğan, 2013 Haziran'ındaki Gezi olayları ama özellikle 17 Aralık operasyonu ve ardından Fethullah Gülen Cemaati ile girdiği kavgadan sonra 30 Mart'ın sadece bir yerel seçim olmadığını sürekli vurguladı. Seçimden önce başlayan 'Cemaat oylarının etkisi' tartışması 30 Mart ile netlik kazandı. AK Parti cemaatin lideri Fethullah Gülen'in memleketi Erzurum'da da yarışı birincilikle bitirdi. 

AK Parti'nin oyu İstanbul, Ankara, İzmir'in yanısıra yeni büyükşehir yapılan illerde de arttı. Dış ilçelerden gelen oylar büyükşehirlerde Ak Parti'nin oy oranını artırmasını sağladı. Balıkesir ve Ordu bunun örneklerinden. 

Güneydoğu

AK Parti Mardin’i siyasi yasağı nedeniyle bağımsız olan, BDP destekli Ahmet Türk’e kaptırdı. Şanlıurfa’da ise BDP’nin en güçlü isimlerinden Osman Baydemir’e rağmen kazandı. Diyarbakır’da milletvekili Galip Ensarioğlu ile girdiği yarışta oyunu birkaç puan artırabildi. Erdoğan, eşinin memleketi, ‘damadı’ olduğu, milletvekili seçildiği Siirt’i ise bu seçimde de BDP’den almayı başaramadı. Van’da dindar Kürtlerin oylarını alabilmek için eski imam Osman Nuri Gülaçar’ı aday gösteren AK Parti, burayı da kıyasıya rekabete rağmen BDP’den alamadı.

Üç büyük il 

AK Parti İstanbul’da 3. kez Kadir Topbaş ile girdiği yarışı kazandı. ‘İstanbul’u alan Türkiye’yi alır’ tezi bu seçimde de doğrulandı.

Ancak Ankara’da yarış son ana kadar netleşmedi. Kentin 20 yıllık başkanı, 5. kez belediye başkanı olmak için aday olan Melih Gökçek için bu kez yarış kolay geçmedi. Deyim yerindeyse sonuç foto–finiş ile belli oldu.

AK Parti’nin ‘bakan aday’ gösterdiği üç ilden biri olan İzmir, CHP kalesi ünvanını yine yitirmedi. AKP eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile girdiği ve tüm gücüyle asıldığı İzmir’i alamadı.

Hatay ve Antep

Suriye etkisinin ölçüleceği sınır şehri Hatay’da ilçelerin büyük kısmını AK Parti almasına karşın, merkezden gelen oylar AK Parti’ye istediğini vermedi. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile girilen yarışta, AKP aday göstermediği için CHP’den aday olan Lütfü Savaş’ın gerisinde kaldı. Üç bakan adaydan sadece Fatma Şahin Gaziantep’te AK Parti’ye beklediği başarıyı sağladı.

Kıyılar

AK Parti 30 Mart’ta da kıyılara ulaşamadı ama araladı. İzmir, Aydın, Muğla’da CHP duvarını aşamadı. Ancak Akdeniz'de Antalya’yı CHP'den, Ege'de Balıkesir'i MHP'den alarak moral buldu.  Karadeniz’de ise CHP’den Ordu ve Artvin’i almayı başardı. Yeni büyükşehir olan Trabzon, kupa küskünlüğünü seçime yansıtmadı. AK Parti karadenizde Trabzon, Samsun ve Rize’de yüzde 50’nin üzerinde oy aldı.

AL JAZEERA TURK

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum