1. HABERLER

  2. HABER

  3. Afrika Birliği Burkina Faso İçin Olağanüstü Toplanacak
Afrika Birliği Burkina Faso İçin Olağanüstü Toplanacak

Afrika Birliği Burkina Faso İçin Olağanüstü Toplanacak

Afrika Birliği'nin, Burkina Faso'da gerçekleştirilen askerî darbenin ardından çıkan siyasî krize çözüm bulmak amacıyla Nijerya'da olağanüstü toplanacağı bildirildi.

21 Eylül 2015 Pazartesi 10:25A+A-

Darbeciler ile siyasîler arasında geçen cuma gününden bu yana arabuluculuk görevi üstlenen Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, yaptığı açıklamada, taraflara sunulan uzlaşma şartlarının, Afrika Birliği toplantısında görüşüleceğini belirtti.

Uzlaşma şartlarıyla ilgili bilgi de veren Sall: "Yarın, Nijerya'nın başkenti Abuja'da birliğin ele alacağı çözümde, istifa ettiği açıklanan geçici Devlet Başkanı Michel Kafando'ya yönetimin iade edilmesi, buna karşılık darbecilerin affedilmesi ve halk ayaklanması sonucu görevi bırakan eski Devlet Başkanı Blaise Compaore taraftarlarının ve yakınlarının gelecek seçimlere girebilmesine imkân tanınması maddeleri yer alıyor." dedi.

Aynı zamanda Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (CEDEAO) başkanlığını da yürüten Sall, gelecek ay gerçekleştirilmesi planlanan genel seçimlerin de 22 Kasım'da yapılmasının teklif edildiğini söyledi.

Burkina Faso'da 16 Eylül'de Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı, başkent Ouagadougou'da düzenlenen kabine toplantısını basarak yönetime el koyduğunu açıklamıştı. Geçici Devlet Başkanı Kafando, Başbakan Yacouba Isaac Zida ve bakanların gözaltına alınmalarının ardından çıkan olaylarda 10 kişi ölmüş, 113 kişi de yaralanmıştı.

Bazı güvenlik kaynakları, darbenin, devrik lider Blaise Compaore yanlıları tarafından yapıldığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT