1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afgan Ordusundan Düğün Alayına Saldırı: 26 ölü
Afgan Ordusundan Düğün Alayına Saldırı: 26 ölü

Afgan Ordusundan Düğün Alayına Saldırı: 26 ölü

Afganistan'ın Helmand eyaletinde askerler tarafından açılan top ateşi düğün alayına isabet etti. Olayda en az 26 kişi öldü, 40'dan fazla kişi de yaralandı.

01 Ocak 2015 Perşembe 11:09A+A-

Yetkililer ölenlerin ve yaralananların çoğunun kadınlar ve çocuklar olduğunu söyledi.

Yaralılardan gelinin kardeşi Maluk Han, havan mermilerinin düğün için toplanan yüzlerce kişinin ortasına düştüğünü birkaç dakika içinde ortalığın "kan gölüne döndüğünü" anlattı.

'Dokuz çocuğum kayıp'

Damat tarafından bir kişi de Amerikan Associated Press ajansına haber ajansına, top ateşinin tam gelin alayını karşılamak üzere evin önünde toplandıkları sırada kalabalığa isabet ettiğini, çocuklarından dokuzunu hala bulamadığını söyledi.

Yaralılar eyaletin yönetim merkezi Leşker Gâh'taki hastaneye kaldırıldı.

Üç mevziden birden ateş

Helmand Eyaleti Emniyet Müdür Yardımcısı Paşa Gül Bahtiyar, Afgan ordusuna ait füzenin nasıl ve neden düğün alayının üzerine atıldığını araştırdıklarını söyledi.

Gül, füzenin Sangin bölgesindeki düğün evinin yakınındaki ordu kontrol mevzilerinden açıldığını, olayı anlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Bölgedeki Afgan ordu birliklerinin komutan yardımcısı General Mahmud da aynı yönde konuştu ve Reuters ajansına "Askerlerimizin üç ayrı mevziden havan ateşi açtığını biliyoruz. Ama bunun kasıtlı olup olmadığını bilmiyoruz. Soruşturma devam ediyor. Sorumluları cezalandıracağız" dedi.

Taliban'dan açıklama

Saldırıdan sonra Taliban da bir açıklama yayımlayarak orduyu suçladı.

"Dün gece kukla güvenlik güçleri bir düğün alayının üzerine çok yönden birden havan ateşi açtı. Bu acımasız ve alçakça saldırıyı kınıyoruz" denilen açıklamada, açılan ateşte 62 kişinin öldüğü öne sürüldü.

HABERE YORUM KAT