1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. AF: Myanmar'da Çatışma Yok, Müslümanlar Katlediliyor!
AF: Myanmarda Çatışma Yok, Müslümanlar Katlediliyor!

AF: Myanmar'da Çatışma Yok, Müslümanlar Katlediliyor!

Myanmarlı Müslümanlara yönelik Budist fanatikler ile güvenlik kuvvetlerinin saldırıları sürüyor.

21 Temmuz 2012 Cumartesi 04:55A+A-

Uluslararası Af Örgütü, yöneticilerin iki toplumsal grup arasındaki çatışma gibi yansıttığı olayların asıl kurbanının Rohingyalı Müslümanlar olduğunu açıkladı. Örgüt açıklamasında, olayın kurbanları olmalarına rağmen yüzlerce Müslüman'ın gözaltına alındığı belirtildi.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre Uluslararası Af Örgütü, Myanmar'ın Arakan (Rakhine) bölgesinde yaşayan Rohingyalı Müslümanların, Budist fanatikler ile güvenlik kuvvetlerinin tecavüz ve katliamlarının kurbanı olmaya devam ettiğini açıkladı.

Örgütten yapılan açıklamada, ülkede olağanüstü hal ilan edilmesinin üzerinden 6 hafta geçmesine rağmen, Rohingya Müslümanlarına yönelik toplumsal şiddetin devam ettiğine dikkat çekildi. Haziran ayı başında Müslümanlara yönelik başlayan ferdi saldırılar, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinin tamamına yayılmış halde devam ediyor. UAÖ açıklamasında yaralanan, ölen ve tecavüze uğrayanların tam sayısının bilinmediği vurgulandı. Myanmar yönetimi gelişmeleri iki toplumsal grup arasındaki çatışmalar gibi yansıtmaya çalışırken, Uluslararası Af Örgütü'nün Asya sorumlusu Benjamin Zawacki, yaşanan olayların asıl kurbanının Rohingyalı Müslümanlar olduğunu açıkladı. "6 haftadır devam eden şiddet olayları tek taraflıdır ve genel olarak Müslümanlar, özel olarak da Rohingyalı Müslümanlar asıl hedef ve kurbanlardır." açıklamasında bulunan Zawacki, Rohingyalı Müslümanlara yönelik şiddetin bir kısmının doğrudan güvenlik kuvvetlerince yapıldığını, bir kısmının ise güvenlik birimlerinin göz yummasıyla Rakhine Budistleri tarafından gerçekleştiğini kaydetti. Örgüt açıklamasında, olayın kurbanları olmalarına rağmen yüzlerce Müslüman'ın gözaltına alındığı da belirtildi.

Burma'da (Myanmar) 49 yıl süren askeri cunta yönetiminden sonra geçen yıl devlet başkanı olan Thein Sein, temmuz ayı başında yaptığı açıklamada, tek çözümün Rohingyalı Müslümanların topluca üçüncü bir ülkeye gönderilmeleri ya da BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) bu toplulukla doğrudan ilgilenmesi olduğunu savunmuştu.

Çoğunluğu Budist 75 milyon nüfuslu Myanmar'da resmi rakamlara göre nüfusun yüzde 4'ünü teşkil eden Müslümanların yaklaşık 1 milyonunu ülkenin batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletinde yaşayan Rohingya Müslümanları oluşturuyor.

Rohingyalıların yaşadığı zulüm ve çaresizliği dünyaya duyurmak için kurulan Arakan Projesi adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü, Chris Lewa, "Bunlarınki gerçek bir devletsizlik trajedisi. Burma, siz Bangladeşlisiniz evinize gidin, diyor. Bangladeş siz Burmalısınız evinize gidin diyor. On yıllardır ortada kalmış haldeler ve durumları her geçen gün daha da kötüleşiyor." diye anlatıyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum