1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB’ye Çağrı: Mülteci Çocukların Haklarını İhlâl Etmeyin
AB’ye Çağrı: Mülteci Çocukların Haklarını İhlâl Etmeyin

AB’ye Çağrı: Mülteci Çocukların Haklarını İhlâl Etmeyin

Aralarında UNICEF, UNHCR, Save the Children’ın da bulunduğu 78 insan hakları örgütü, Avrupa Birliği’ne çocuk mültecilerin haklarını ihlâl etmeme çağrısında bulundu.

30 Kasım 2016 Çarşamba 22:46A+A-

Aralarında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Save the Children gibi 78 insan hakları örgütü, Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkelerin çocuk mültecilerin korunmasına yönelik yeterince çaba göstermediğini ve haklarının ihlâl edildiğini belirtti.

AA’da yer alan habere göre, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Çocuk Hakları Forumu’nda aralarında UNICEF, UNHCR ve Save the Children gibi 78 kurum, imzaladıkları ortak bildiride, AB’de çocuk haklarının sürekli ihlâl edildiğini açıkladı.

Bildiride, Avrupa çapında çocukların sürekli olarak çok zor koşullar altında hayatta kalma mücadelesi verdiği, sağlık, eğitim gibi temel haklardan mahrum bırakıldığına dikkat çekilerek, bunda iltica süreçlerinin de etkili olduğu kaydedildi.

AB’ye bu konuda kapsayıcı bir plan geliştirmesi, iltica başvuru sistemini reform etmesi, çocuk mültecilerin belirlenecek politikalarda ön planda tutulması, çocuk koruma sisteminin finansmanının güçlendirilmesi, çocukların daha iyi korunması gibi alanlarda düzenleme yapması çağrısında bulunuldu.

Kaybolan Çocuklar

Öte yandan, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), Avrupa’ya yönelik mülteci akışı kapsamında, ulaştıkları ülkede kayıtları yapılan 10 binden fazla mülteci çocuğun izine ulaşılamadığını açıklamıştı.

Kaybolan çocukların insan tacirlerinin eline düşmüş olma ihtimalinden endişe duyuluyor. Europol, refakatçisi olmayan çocukların Avrupa genelindeki çeteler tarafından köleliğe ve fuhuş işçiliğine zorlanabileceğine dâir uyarılarda bulunuyor.

HABERE YORUM KAT