1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AB’nin düşünce özgürlüğü sınırını sapkınlık belirliyor
AB’nin düşünce özgürlüğü sınırını sapkınlık belirliyor

AB’nin düşünce özgürlüğü sınırını sapkınlık belirliyor

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Litvanyalı bir üyesinin, eşcinsel sapkınlar için sarf ettiği sözler yüzünden, bağlı olduğu Renew Europe grubundan ihraç edilmesi gündemde.

13 Ocak 2021 Çarşamba 16:27A+A-

Aynı zamanda Litvanya İşçi Partisi'nin Genel Başkanı olan Viktor Uspaskich, Facebook'ta paylaştığı bir videoda, eşcinseller için "sapık ve sapkın" ifadelerini kullanmıştı. Uspaskich, "Bazılarının kaderi... erkek kıyafetleri içinde kendilerini kadın gibi hissetmeleri onların suçu değil. Birçoğu çıkıp kendini reklam yapmıyor. Cinsel organlarının üstüne etek giyip sokaklarda sapık olduklarını bağıranlaraysa müsamaha edilmemeli" demişti.

Görüntülerin paylaşılmasının ardından Renew Europe grubunun lideri Dacian Cioloş, "homofobik ve nefret söylemi" olarak nitelediği sözlerinden dolayı Uspaskich'e bir kınama mesajı yolladı ve ültimatom verdi.

Mesaja ulaşan Politico'nun haberine göre Cioloş, Litvanyalı siyasetçiye "Paylaştığınız videodaki sözleriniz, grubumuz ve grup lideri olarak benim için tamamen kabul edilemez. Sözlerinizi açıklamanız için size bir fırsat tanıyoruz. Fakat bu homofobik rezil yorumlarınızı hem geri almalı hem kamuoyundan ve Renew Europe grubundan özür dilemelisiniz" diye yazdı.

Euronews’in belirttiğine göre, özür dilemesi ve açıklama yapması için perşembe günü öğleye kadar süre tanınan Uspaskich'den yanıt gelmemesi veya yanıtının yetersiz bulunması halinde, AP üyesinin Renew Europe grubundan ihraç edilmesi için oylama yapılacak.

HABERE YORUM KAT