1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Yılın İlk Gününde 95 Saldırı: 30 Ölü!
ABD'de Yılın İlk Gününde 95 Saldırı: 30 Ölü!

ABD'de Yılın İlk Gününde 95 Saldırı: 30 Ölü!

ABD'de 2016 yılının ilk gününde yaşanan 95 silahlı saldırıda 30 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı. Noel gününde ise 27 kişi hayatını kaybetti, 63 kişi de çeşitli yerlerinden yara aldı.

02 Ocak 2016 Cumartesi 21:26A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, silahlı saldırılardan kaynaklanan ölümleri azaltabilmek amacıyla silah satışlarına düzenlenme getirmeye hazırlanırken ülkede 2016'nın ilk gününde silahlı saldırılarda 30 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı.

Hayatını Kaybedenlerden 6’sı 17 Yaşından Küçük!

Son 10 yılda silahlı saldırılarda yaklaşık 300 bin kişinin yaşamını yitirdiği ABD'de yılın ilk gününde de 95 silahlı saldırı meydana geldi. Federal kuruluşlardan elde ettiği bilgiler doğrultusunda ülke genelinde yaşanan silahlı saldırıları listeleyen “Silahlı Şiddet Arşivi”ne göre, bu olaylarda 30 vatandaş hayatını kaybederken 75 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Hayatını kaybedenlerden 6'sının ise 17 yaşından küçük olması dikkat çekiyor.

ABD'de Noel gününde ise silahlı saldırılarda 27 kişi yaşamını yitirdi, 63 kişi ise yaralandı. Kuruluşun verilerine göre, ülkede Noel günü hayatını kaybedenlerin sayısı Avustralya veya Birleşik Krallık'ta bir yılda işlenen cinayetlerde yaşamını yitirenlerin sayısına denk geliyor. Ayrıca bu rakam, Avusturya, Yeni Zelanda, Norveç, Slovenya, Estonya, Bermuda, Hong Kong ve İzlanda'da bir yılda işlenen cinayetlerde hayatını kaybedenlerin toplam sayısıyla da aynı.

ABD'de 2015'te silahların ateşlendiği 52 binden fazla olay yaşandı. Bu vakalarda 13 bin 312 kişi, yaşamını yitirirken yaklaşık 27 bin kişi yaralandı. “Kitlesel saldırı” olarak tanımlanan en az 4 kişinin vurulduğu 330 saldırı meydana geldi.

Obama'nın Silah Satışlarına Yeni Düzenleme Getirmesi Bekleniyor

ABD Başkanı Barack Obama, ülkedeki silah şiddetine “dur” denmesini istiyor. Silahlı saldırıların normal hâle gelmesinin kabûl edilemez olduğunu her fırsatta dile getiren Obama, bireysel silahlanmaya karşı önlemler alınması çağrısı yapıyor. Obama'nın bu doğrultuda da silah satışlarına yeni düzenleme getirmesi bekleniyor.

AA

HABERE YORUM KAT