1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'de Öldürülen Üç Müslüman Genç İçin Anma Töreni
ABD'de Öldürülen Üç Müslüman Genç İçin Anma Töreni

ABD'de Öldürülen Üç Müslüman Genç İçin Anma Töreni

Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen 3 Müslüman genç için New York'ta düzenlenen anma törenine Müslüman toplumundan temsilciler katıldı.

12 Şubat 2015 Perşembe 13:24A+A-

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde önceki gün öldürülen 3 Müslüman genç için New York'ta anma töreni düzenlendi.

Akşam saatlerinde Manhattan'ın ünlü meydanlarından Union Square'de düzenlenen ve Müslüman toplumundan temsilcilerin katıldığı törende, Kuzey Carolina'da kendini ateist olarak tanımlayan bir kişinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 3 Müslüman öğrenci anıldı.

Töreni organize eden Muslim Community Network (Müslüman Topluluk Ağı) adlı sivil toplum kuruluşunun lideri Christina Tasca, yaptığı konuşmada, nefret ve bağnazlıkla mücadele etmenin bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

Tasca, "Basını ve seçilmiş yöneticilerimizi şiddet sonucu yitirilen yaşamlara din ve ırk ayrımı yapmadan aynı dikkati göstermeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Basının ve yetkililerin bu olayı yansıtırken sansasyonel hale getirmemeleri gerektiği uyarısını yapan Tasca, aksi takdirde bunun İslam karşıtı eylemleri ve nefret suçlarını tetikleyebileceğini belirtti.

Öldürülen öğrencilerin zor durumdaki Müslümanlara yardım faaliyetlerine vurgu yapan Tasca, bu gençlerin, gençliğin dünyayı insani yardım ve toplum hizmeti yoluyla daha iyi hale getirebileceğinin kanıtı olduğunu kaydetti.

New York City toplum ilişkileri şefi Marco Carrion de AA muhabirine, olayın gerçek bir trajedi olduğunu belirterek, her türlü şiddeti kınadığını söyledi.

Cinayetin ardından sosyal medyada başlatılan "Muslim Lives Matter" (Müslümanların hayatı da değerli) kampanyası hakkında konuşan Carrion, her hayatın ayrım yapılamayacak şekilde değerli olduğunu vurguladı.

Törene, Türk toplumundan da temsilciler katıldı.

Kuzey Carolina eyaletinde önceki gün akşam, diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat (23), eşi Yusor Muhammed Ebu Salha (21) ve baldızı Razan Muhammed (19), Chapel Hill kasabasındaki Kuzey Carolina Üniversitesi kampüsünde önceki gün başlarına ateş edilerek öldürülmüştü.

Polis, cinayetin sebebine ilişkin otoparkla ilgili bir komşu anlaşmazlığı ihtimali üzerinde dururken, teslim olan katil zanlısı Craig Stephen Hicks'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda kendini "ateist" olarak tanımlaması ve din karşıtı söylemlerde bulunması ise olayın, kurbanların Müslüman kimlikleri nedeniyle gerçekleşmiş olabileceği şüphelerini doğurduğu belirtilmişti.

Müslüman gençler Kuzey Carolina Üniversitesi bahçesinde anıldı

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde önceki gün evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda öldürülen 3 Müslüman genç, Kuzey Carolina Üniversitesi’nde anıldı.

Kuzey Carolina'da 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed Chapel Hill kasabasındaki Kuzey Carolina Üniversitesi yerleşkesi yakınında bulunan evlerinde başlarına ateş edilerek öldürülmüştü. Zanlı 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks ise polise teslim olmuştu.

Saldırının duyulması üniversite çevresinde ve kasabada yankı uyandırırken, akşam saatlerinde aralarında baba Nami Barakat ile anne Leyla Barakat’ın da bulunduğu, Kuzey Carolina Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile Chapel Hill kasabası sakinlerinden oluşan yaklaşık bin kişi, üniversite yerleşkesi bahçesinde anma için toplandı.

Dev ekrana yeni evli çiftin düğün fotoğraflarının yansıtıldığı toplantıda Deah, Yusor ve Razan yerleşkede farklı noktalarda mumlar yakılarak anıldı. Mumların yakıldığı ağaçların etrafına “MuslimLivesMatter” (Müslümanların Hayatı Değerlidir), “EndIslamophobia” (Islamofobiyi durdurun), “RespectForMuslims” (Müslümanlara Saygı Gösterin) yazılı dövizler yerleştirildi.

“Kötülükten uzak duran, tertemiz insanlardı” 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Deah Barakat'ın okul arkadaşlarından Fatima Zohra Hedadja, birkaç ay önce düğün mutluluklarını paylaştıkları arkadaşlarının ölümleriyle şoke olduklarını söyledi.

Saldırının duyulmasının ardından kısa süre sonra Barakat’ın evinin önünde toplandıklarını belirten Hedadja, “Olanlara inanamıyorum. Her gün televizyonda cinayet haberleri alıyorduk ama kendimize yakın birilerinin başına böyle bir şeyin geleceğine inanmıyorduk. Şoke olduk” diye konuştu.

Ölen arkadaşlarını “kötülükten uzak duran, tertemiz” insanlar olarak tanımlayan Hedadja, Deah Barakat’ın yardımsever kimliği ile de tanındığını belirterek, Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için yardım kampanyası başlattığını, bu yaz da Türkiye’ye giderek mülteci çocukların dişlerini tedavi etmeyi çok istediğini aktardı.

Hedadja, "kimseye zararı olmayan üç Müslüman gencin" niçin öldürüldüğünü bilmediklerini ifade ederek, “Müslümanlara bir şey olduğunda gerçek nedenin dışında her zaman başka bir sebep söyleniyor. Burada da harika üç insanın neden öldürüldüğünü bilmiyoruz. Haberlere bakıldığında da ulusal medyada çok fazla yer edinmedi” dedi.

Kuzey Carolina Üniversitesi öğrencisi Ramazan Ahmed de Chapel Hill kabasının ve yerleşkenin çok sakin bir yer olduğunu belirterek, olayın etkisinden kurtulamadıklarını dile getirdi. Ahmed, “Olay herkes için bir şok oldu. Burada hiçbir şekilde tehdit edildiğimizi, rahatsız edildiğimizi düşünmüyorduk. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına sabır diliyorum” şeklinde konuştu.

Cinayetin işlendiği sokakta hüzün 

Cinayetin işlendiği Summerwalk Circle’da ise hüzün var. Barakat ailesinin evi karanlığa bürünürken, sokak kapısında komşular ile aileyi sevenler ve arkadaşları tarafından bırakılan çiçekler bulunuyor.

Aralarında NBC, FoxNews gibi televizyonların da bulunduğu Amerikan medyasından birçok kanal sokaktan canlı yayın yapıyor. Komşuların evlerinden çıkmadığı gözlenirken, polis araçları belirli aralıklarla sokaktan geçiyor.

Ölen üç gencin cenazeleri bugün Raleigh mescidinde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. 

Polis, yerel medyada geniş yer bulan cinayetin sebebine ilişkin otoparkla ilgili bir komşu anlaşmazlığı ihtimali üzerinde duruyor. 

Cinayetten sonra teslim olan katil zanlısı Craig Stephen Hicks'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda kendini "ateist" olarak tanımlaması ve din karşıtı söylemlerde bulunması ise olayın, kurbanların Müslüman kimlikleri nedeniyle gerçekleşmiş olabileceği şüphesini doğurduğu belirtilmişti. Cinayet, sosyal medyada da tüm dünyadan Müslümanların tepkisini çekmişti.

 

HABERE YORUM KAT