1. HABERLER

  2. HABER

  3. SAĞLIK

  4. ABD’de Bağımlılık Yaratan İlaç İçin 12 Milyar Dolar Tazminat
ABD’de Bağımlılık Yaratan İlaç İçin 12 Milyar Dolar Tazminat

ABD’de Bağımlılık Yaratan İlaç İçin 12 Milyar Dolar Tazminat

ABD’nin önde gelen ilaç firması Purdue, OxyContin adıyla ürettiği güçlü ağrı kesici yüzünden çok sayıda insanı opioid bağımlısı haline getirdi.

28 Ağustos 2019 Çarşamba 10:56A+A-

ABD’nin önde gelen ilaç firması Purdue’nun, OxyContin adıyla ürettiği güçlü ağrı kesici yüzünden çok sayıda insanı opioid bağımlısı haline getirdiği gerekçesiyle hakkında açılan yaklaşık 2 bin davayı, “dostane çözümle” 10 ila 12 milyar dolar arası tazminat ödeyerek kapatmaya çalıştığı bildirildi.

Amerikalı firma, ilacın uzun süre kullanımında yarattığı riskler konusunda tüketicileri yeteri kadar bilgilendirmemekle suçlanıyor.

Firma, başvurularla ilgili “dostane çözüm” girişimlerinin sürdüğünü açıkladı ancak ödenmesi düşünülen tazminat bedelleri konusuna açıklık getirmedi.

Amerikalı milyarder Sackler ailesinin sahibi olduğu Purdue dışında, opioid üreten diğer ilaç firmalarının da başı son dönemde ABD yargısıyla dertte.

Haşhaştan elde edilen bir ilaç grubu

ABD’nin Oklahoma eyaletinde mahkeme, ilaç firması “Johnson and Johnson”ı opioid bağımlılığı krizine katkıda bulunduğu gerekçesiyle 572 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı.

Haşhaştan elde edilen bir ilaç grubu olarak bilinen opioid öncelikle ağrı kesici olarak kullanılıyor.

Mutluluk, coşku ve sedasyon (yatışma) hissi de veren ve bağımlılık yaratan bu ilaçlar yüzünden 1999 ve 2017 yılları arasında ABD’de 400 binden fazla insanın yaşamını kaybettiği tahmin ediliyor. (Euronews)

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum