1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD ve Taliban heyetleri Katar'da buluştu
ABD ve Taliban heyetleri Katar'da buluştu

ABD ve Taliban heyetleri Katar'da buluştu

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'li heyetle Taliban'ın üst düzey yöneticilerinin 29-30 Haziran'da Katar'da görüştüğünü açıkladı. Afganistan'ın 3.5 milyar dolardan fazla parasına el koyan ABD, deprem yardımı taahhüdünde bulunmuş!

02 Temmuz 2022 Cumartesi 09:03A+A-

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West başkanlığındaki Amerikalı heyet, Katar'ın başkenti Doha'da Taliban'ın üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi.

AA'nın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının yanı sıra ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan (USAID) yetkililerin de bulunduğu West’in başkanlığındaki heyetin 29-30 Haziran'da üst düzey Taliban temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

Açıklamada, "ABD heyeti (görüşmede) Afganistan'da son depremlerin neden olduğu can kaybı ve hasar için taziyelerini dile getirdi ve depremden etkilenen Afgan halkının barınma ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra ülkede devam eden krize karşı insani yardımlar için USAID'den 55 milyon dolarlık yeni yardım da dahil olmak üzere ABD’nin insani desteğini aktardı" ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin Ağustos 2021'den bu yana Afganistan’a 774 milyon doların üzerinde insani yardım sağladığı hatırlatılan açıklamada, "Heyet Taliban'ın ABD insani yardımlarının dağıtılmasına artan müdahalesine ilişkin endişelerini dile getirdi. Her iki taraf, hizmetlerin sunumunda şeffaflığa ilişkin endişeleri ele alırken, ülke genelinde temel sağlık hizmetlerine kesintisiz erişimi sürdürmenin kritik önemi üzerinde anlaştılar" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Taliban yönetiminin uluslararası finans kuruluşlarına olan borçlarının bir kısmını ödemiş olmasının ABD'yi memnun ettiği aktarıldı.

ABD tarafının Afgan para biriminin kullanılabilirliğini artırmaya yönelik adımlar için desteğini yinelediği ifade edilen açıklamada, iki heyetin ABD’nin Afgan halkının yararına 3,5 milyar dolarlık Afgan Merkez Bankası rezervlerini korumak üzere attığı adımları ve Afgan Merkez Bankasının uluslararası güven inşa etmesine yönelik adımları ayrıntılı olarak tartıştığı belirtildi.

 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT