1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. ABD Temsilciler Meclisinden İstanbul Saldırılarını Kınama Kararı
ABD Temsilciler Meclisinden İstanbul Saldırılarını Kınama Kararı

ABD Temsilciler Meclisinden İstanbul Saldırılarını Kınama Kararı

ABD Temsilciler Meclisi, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıları en sert şekilde kınayan ve terörle mücadelesinde Türkiye'ye destek veren 823 sayılı kararı oy birliğiyle kabul etti.

14 Temmuz 2016 Perşembe 11:21A+A-

ABD Kongresinin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisinin genel kurulunda İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıları hakkında taziye ve destek mesajları içeren 823 sayılı karar, dün oy birliğiyle kabul edildi.

Temsilciler Meclisinin öğleden sonraki oturumunda gündeme gelen karar tasarısının, ABD Kongresinin Türkiye Dostluk Grubu üyeleri Virginia vekili Demokrat Gerry Connolly, Kentucky vekili Cumhuriyetçi Ed Whitfield, Kuzey Carolina vekili Cumhuriyetçi Virginia Foxx ve Tennessee vekili Demokrat Steve Cohen tarafından hazırlandığı bildirildi.

Söz konusu kararda, saldırı en sert ve güçlü şekilde kınanırken, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türkiye halkına taziye dilekleri iletildi.

"Ulusal yas günlerinde Türk halkıyla dayanışma halindeyiz"

"Ulusal yas günlerinde Türk halkıyla dayanışma halindeyiz ve bu saldırıyla ilişkili herkesin adalet karşısına çıkarılması için her türlü desteği vermeye hazırız." ifadelerinin yer aldığı kararda, Türkiye'nin özellikle terörle mücadelesinin desteklendiği vurgulandı.

Saldırıların IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olduğu yönünde güçlü deliller olduğu belirtilen kararda, "İstanbul'da masum insanların hayatını kaybetmesi, DAEŞ'i ortadan kaldırmadaki ortak kararlılığımızı güçlendirmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye-Amerikan ilişkileri açısından kritik konuların sıkça gündeme geldiği bir ortamda ABD Kongresinde kabul edilen bu karar, son dönemde benzeri sadece Paris ve Brüksel'deki saldırılarda görülen bir dayanışma mesajı. Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz yıl aralık ayında Paris'te ve bu yılın mart ayında Brüksel'de gerçekleşen saldırılarda hayatını kaybedenler için taziye ve bu ülkelere destek mesajı içeren kararlara imza atmıştı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran tarihinde meydana gelen saldırılarda 45 kişi hayatını kaybetmiş, 200'ün üzerinde kişi yaralanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT